آیا احتمال تو دماغی شدن صدا پس از عمل جراحی بینی وجود دارد؟

او گفت: وظیفه جراحان بینی این است که با فرد صحبت کنند و در صورت عدم ضرورت، شخص را از عمل جراحی بینی منصرف سازند، گاهی این عمل با عوارضی همراه است که تا آ، عمر فرد را با آن درگیر می‌کند.

کارشناس برنامه گفت: بینی نه تنها عضو بویایی بدن است، مانند یک فیلتر قوی، هوای تنفسی را تصفیه می کند، در سطح بینی غددی وجود دارد که مرتباً هوا را مرطوب می‌کنند، ذرات آلوده موجود در هوا وقتی وارد بینی می‌شوند، حرکت چرخشی پیدا می‌کنند، سپس بر روی مخاط رسوب می‌کنند، این ذرات پس از ورود به معده از بین می روند.

کارشناس برنامه در مورد اعمال جراحی زیبایی بینی گفت: بیشتر برش‌هایی که در جراحی بینی داده می شود، از داخل بینی و به صورت مخفی است، یک اصل مهم که در جراحی بینی وجود دارد این است که، جراحی از داخل صورت بگیرد و از بیرون چیزی مشخص نباشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:ساختار بیرونی بینی شامل ،مت‌های استخو، و غضروفی است، همچنین خاصیت ارتجاعی غضروف ها، نقش مهمی در عمل بازدم فرد ایفا می‌کند.

وی گفت:  هر یک میلیمتر تغییر در مجرای بینی، تغییر زیادی در تنفس فرد ایجاد می‌کند. اگر قطر مجرای بینی به نصف کاهش پیدا کند، مقاومت به عبور هوا ۱۶ برابر می شود. با توجه به اینکه رزونانس صدا از وظایف بینی است، احتمال تو دماغی شدن صدا پس از عمل جراحی بینی نیز وجود دارد.

این متخصص گوش و حلق و بینی تاکید کرد: در تمام جراحی‌های بینی، یک اصل مهم به نام «انتخاب بیمار» وجود دارد: بیمار باید معاینه دقیق شود تا ببینیم آیا این فرد از انجام این عمل زیبایی نتیجه مطلوبی می‌گیرد یا خیر، جراح باید با کنار هم قرار دادن عوامل مختلف، نفع بیمار را مورد ارزیابی قرار دهد.

وی گفت: بهترین عمل زیبایی بینی، زم، اتفاق می‌افتد، که ،ی متوجه نشود که این فرد هیچ گونه عملی انجام داده است، امروزه سعی بر این است که علاوه بر طبیعی بودن، تن، چهره فرد به هم نخورد.

این متخصص گوش و حلق و بینی یادآور شد: عوارض تنفسی هم از دیگر عوارض بسیار مهم جراحی‌های بینی محسوب می‌شود، این عوارض، متعاقب بیش از حد برداشته شدن بافت‌های بینی صورت می‌گیرد، همچنین این عوارض تنفسی ممکن است، به خاطر ،بندگی‌های داخل بینی نیز اتفاق بیفتد. به همین دلیل پزشکان اکراه دارند که بینی فرد را بیش از حد کوچک کنند، دستکاری زیاد و برداشتن بیش از حد بافت‌های بینی، تنفس فرد را دچار اختلاف خواهد کرد. در این بین پزشک جراح بررسی می‌کند که آیا این بینی ظرفیت آن را دارد که این تغییرات را تحمل کند و صدمه نبیند، هر بینی ساختار منحصر به فرد خود را دارد، زیرا آناتومی بینی هر فرد مختص به خود اوست، هیچ دو جراحی، مثل هم انجام نمی‌شود.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8277744/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D9%88-%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%BA%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%B5%D8%AF%D8%A7-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تنظیم رطوبت هوا را از دیگر کارکرد‌های بینی نامید و گفت: اگر قرار بود هوا را خشک تنفس کنیم، ریه‌ها خشک می شدند و مستعد عفونت ریه و ایجاد برونشیت می شد. تعدیل حرارت نیز از دیگر وظایف، بینی است.

دکتر نراقی تاکید کرد: استاندارد‌هایی در اصول زیبایی چهره وجود دارد تا تن، چهره به هم نخورد و مهمتر از همه عملکرد بینی و عمل تنفس دچار اشکال نشود.

او ادامه داد: این ترشحات نه تنها به ،وان یک فیلتر فیزیکی عمل می‌کنند، بلکه از طریق عوامل ضد میکروبی و ضد ویروسی مانند ایمونوگلوبین‌ها که در داخل ترشحات بینی وجود دارند، باکتری‌ها و ویروس‌ها را که وارد فضای بینی می‌شوند از بین می‌برند، به خوبی می‌توان گفت این ترشحات یک عمل حفاظتی فراتر از سایر ارگان‌های بدن را انجام می دهد.

وی گفت: عمل جراحی بینی با عوارض ظاهری و عوارض عملکردی همراه است، در عوارض ظاهری: با برداشتن بیش از حد بافت‌های بینی که نامتن، با بقیه اعضای صورت باشد، مجبور به استفاده از غضروف گوش و غضروف دنده، برای پیوند به بینی فرد هستیم، جراحی‌های ترمیمی، به چندین برابر زمان نیاز دارد.

نراقی گفت: عمل اصلی و حیاتی بینی تنفس است و بینی اولین محل عبور هوا به بدن است، افرادی که با دهان تنفس می‌کنند، کمتر از افرادی که با بینی نفس می‌کشند، ا،یژن دریافت می‌کنند، به همین دلیل است، که اگر فردی شب‌ها با بینی نفس بکشد، صبح هاحساس راحتی و نشاط می‌کند، اما فردی که بینی گرفته دارد، صبح‌ها احساس ،الت و خستگی دارد، زیرا در این حالت مغز استراحت نکرده و ا،یژن کافی به بدن نرسیده است.

وی گفت: بینی از ساختار داخلی پیچیده‌ای برخوردار است، منافذ سینوس‌ها نیز به داخل بینی باز می‌شوند، به همین دلیل هنگام ایجاد اشکال در بینی، سینوس‌ها را نیز متاثر می‌سازد.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ ۸/۱۵/ ۸۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر محسن نراقی متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود و در خصوص جراحی‌های غیر ضروری بینی به گفتگو پرداختند.