آیا انگشت کردن در بینی می‌تواند با خطر آلزایمر مرتبط باشد؟

وی افزود: من هرگز در مورد آن چیزی نشنیده‌ام، شواهدی برای آن ندیده‌ام یا مبنایی برای بیان چنین اظهاراتی نداشته‌ام. من نگران هستم که مردم آنچه را که گفته‌اند اشتباه تعبیر کنند و از انجام کاری که انسان‌ها برای هزاران سال انجام داده‌اند، ترس داشته باشند.

هفته گذشته برای برخی افراد در سراسر جهان که عادت دارند بینی خود را با انگشت تخلیه کنند، هفته سختی بود، چرا که سیل تیتر‌های خبری روانه شده بود که اعلام می‌،د شواهد ترسناکی پیدا شده است مبنی بر اینکه ابتلا به بیماری آ،ایمر و زوال عقل با این کار مرتبط است.

وی می‌گوید پژوهش‌های پیشین نشان داده است که انگشت ، در بینی یک عمل رایج تقریباً جه، در میان بزرگسالان است و احتمالاً پیدا ، ،ی که بگوید هرگز تا به حال دست در بینی خود نکرده است، سخت خواهد بود.

این پژوهش در واقع ۱۰ ماه پیش در ماه فوریه منتشر شده بوده، اما به تازگی خبررس، شده است و هنگامی که منتشر شده با یک بی،ه مطبوعاتی همراه شده که در آن اعلام شده باکتری‌های موجود در بینی ممکن است خطر ابتلاء به بیماری آ،ایمر را افزایش دهند؛ بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که بپرسیم چرا یک مطالعه که ۱۰ ماه پیش منتشر شده، بار دیگر به ،وان یک پژوهش جدید با یک نتیجه کاملاً جدید تبلیغ می‌شود که ناگهان نشان می‌دهد انگشت ، در بینی می‌تواند با خطر آ،ایمر مرتبط باشد؟

نیکی-آن ویلسون (Nikki-Anne Wilson) پژوهشگر فوق دکتری در تحقیقات علوم اعصاب استرالیا نیز گفته‌های ویسل را تکرار می‌کند. او موافق است که شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهند برخی عوامل می‌توانند به طور فرضی نقشی در برخی بیماری‌های ت،یب کننده عصب داشته باشند، اما یافته بزرگ از نتایج این مطالعه جدید به این نکته که انگشت ، در بینی یکی از عوامل مؤثر در ابتلاء به آ،ایمر است، اغراق آمیز است.

پروفسور سنت جان در صحبت ، در مورد این مطالعه جدید، هیچ اشاره‌ای به انگشت ، در بینی به ،وان یک عامل خطر برای آ،ایمر نکرد.

ویسل می‌گوید، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این رفتار (انگشت ، در بینی) که رفتاری رایج میان انسان‌ها است، در آ،ایمر نقش دارد.

نیو اطلس با تعدادی دیگر از دانشمندان علوم اعصاب و پژوهشگران زوال عقل تماس گرفت تا بازخورد آن‌ها را در مورد این ارتباط احتمالی میان انگشت ، در بینی و بیماری آ،ایمر دریافت کند.

این مطالعه حس بویایی شرکت کنندگان را بررسی می‌کند، از باکتری‌ها در بینی آن‌ها نمونه‌برداری می‌کند و سوابق پزشکی آن‌ها را برای شواهد عفونت بینی دنبال می‌کند.

چند نفر از این کارشناسان ابراز ،د که این پیشنهاد آنقدر مضحک است که ترجیح می‌دهند اصلا نامی از آن‌ها آورده نشود و خود را دخیل نکنند، با این حال برخی دیگر از آن‌ها پاسخ‌های سنجیده‌ای به این فرضیه دادند.

پروفسور جیمز سنت جان (James St John) یکی از نویسندگان همکار در این مطالعه اولین نفر است. وی گفت که احساس می‌کند این مطالعه با داستان‌های دیگر ،یب شده است و از زم، که این مطالعه برای اولین بار منتشر شد، تعدادی از متخصصان گوش، حلق و بینی که از یافته‌های آن هیجان زده بودند، با او تماس گرفته‌اند و از او خواسته‌اند که این رابطه بین عفونت‌های بینی و زوال عقل را بیشتر بررسی کند.

البته اینجا یک سوال کلیدی پیش می‌آید. اینکه ما در اینجا در مورد چه نوع آسیب به بینی با چه فشاری صحبت می‌کنیم؟

در نهایت به نظر می‌رسد افرادی که بینی خود را با انگشت تخلیه می‌کنند نباید نگران ابتلا به آ،ایمر و زوال عقل بر اثر انجام این رفتار باشند. اما مطمئناً وقتی این کار را انجام می‌دهند، باید به شکل ملایم انجام دهند تا آسیبی به جداره داخلی بینی نرسانند.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8276800/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%A2%D9%84%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF

برایس ویسل (Bryce Vissel) عصب شناس دانشگاه نیو ساوث و، که تمرکز تحقیقاتی خاصی بر بیماری‌های عصبی دارد، می‌گوید که یافته‌های اصلی این مطالعه جالب است. به گفته وی، این ایده که عفونت‌های باکتریایی می‌توانند در زوال عقل نقش داشته باشند و این عفونت‌ها می‌توانند از بینی به مغز منتقل شوند، حوزه‌های تحقیقاتی قانع‌کننده‌ای هستند، اگرچه هنوز در حد حدس و گمانه هستند.

اکنون مشخص شده است که این برداشت از آن پژوهش تنها یک حدس و گمان بوده است و به گفته چندین عصب‌شناس که پایگاه نیو اطلس با آن‌ها تماس گرفته، “بسیار بعید” است.

سنت جان می‌گوید احتمالاً انگشت ، ملایم در بینی، آسیب‌زا نیست، اما اگر بینی خود را تا زم، که خونریزی کند دستکاری کنید، ممکن است این مشکل عارض شود.

اپیتلیوم بینی لایه نازکی از بافت است که داخل بینی را می‌پوشاند و در این مطالعه پژوهشگران از یک ماده شیمیایی برای آسیب رساندن به آن بافت به ،وان مدلی شبیه به آسیب‌های طبیعی بینی در انسان استفاده ،د.

پروفسور جیمز سنت جان اولین ،ی است که اذعان می‌کند باید تحقیقات بیشتری انجام شود و در حال کار بر روی شروع یک مطالعه بزرگ در سال آینده است تا افرادی که در مراحل اولیه بیماری آ،ایمر هستند، بررسی شوند.

نیو اطلس برای تلاش و درک چگونگی شکل‌گیری این پیوند جدید در مورد ارتباط با انگشت ، در بینی با چندین کارشناس صحبت کرده است.

فرضیه‌ای که سنت جان ارائه می‌کند این است که انگشت ، در بینی می‌تواند آسیب مشابهی به پوشش بینی شما وارد کند که احتمالاً می‌تواند منجر به حرکت حجم بیشتری از پاتوژن‌ها به مغز شود و آن پاتوژن‌ها در مغز می‌توانند مجموعه‌ای از وقایع را ایجاد کنند که منجر به ایجاد بیماری آ،ایمر شود.

ارتباط تخلیه بینی با انگشت با ابتلاء به آ،ایمر و زوال عقل که به نظر می‌رسد کانون این موج جدید پوشش رسانه‌ای باشد، ناشی از بخش کوچکی از این مطالعه است که نشان می‌دهد آسیب‌های عمدی به اپیتلیوم موش منجر به افزایش نفوذ باکتری در اعصاب محیطی و پیاز بویایی می‌شود.

وی می‌گوید: این گمان که اختلال در اپیتلیوم بینی ممکن است احتمال چنین عفونتی را افزایش دهد، جدید است. با این حال، این مطالعه حیو، به دور از شواهد علّی مبنی بر این است که انگشت ، در بینی موجب ابتلاء به بیماری آ،ایمر می‌شود و با آن فاصله زیادی دارد.

همانطور که در بسیاری از این دسته از اخبار علمی رخ می‌دهد، داستان از یک بی،ه مطبوعاتی منشأ گرفته است که در این مورد، بی،ه‌ای از دانشگاه گریفیث استرالیا است که روز جمعه ۲۸ اکتبر منتشر شد. این خبر با ،وان “پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که انگشت ، در بینی می‌تواند خطر ابتلاء به آ،ایمر و زوال عقل را افزایش دهد” منتشر شد و به پژوهشی که در مجله Scientific Reports منتشر شده بود، اشاره می‌کرد.

این پژوهش روی موش‌ها نشان داد که یک باکتری به نام کلامیدیا پنومونی (Chlamydia pneumoniae) می‌تواند ،مت‌هایی از مغز را هنگام قرارگیری در بینی حیوان آلوده کند. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد زم، که آن باکتری خاص وارد مغز موش می‌شود، می‌تواند موجب ایجاد تغییرات پاتولوژیک شود که مشابه آنچه در بیماری آ،ایمر دیده می‌شود، است.

وی با اشاره به بازخوردی که از محققان گوش و حلق و بینی در مورد این مطالعه دریافت کرده، به نیو اطلس گفت: این موضوع باید بررسی شود. ما هرگز به این فکر نکرده‌ایم که به تاریخچه عفونت‌ها یا آسیب به بینی نگاه کنیم. از زم، که بی،ه رسانه‌ای را منتشر کردیم، افراد زیادی با من تماس گرفتند. یکی گفت، همسرم به بیماری آ،ایمر مبتلا شده و عفونت‌های بد بینی داشته و در زم، که اولین علائم و مواردی از این قبیل داشت، بینی‌اش را زیاد با انگشت تخلیه می‌کرد؛ بنابراین ما از این رابطه مطمئن نیستیم، اما باید بررسی کنیم.