ارتباط بیماری دهان با چاقی

نتایج تحقیق سال ۲۰۲۰ منتشر شده در نشریه پیشرفت‌های درم، در غدد درون‌ریز و متابولیسم گزارش می‌دهد که چاقی معمولاً با بیماری قلبی، دیابت، اختلالات گوارشی و مشکلات کبدی مرتبط است.

مطالعه اخیر ارائه شده در مجله تحقیقات دندانپزشکی نشان می‌دهد که التهاب ناشی از چاقی نیز ممکن است در ابتلا  به بیماری ،نتال کمک‌کننده باشد.

چندین مطالعه دیگر نیز ارتباط بین چاقی و بیماری لثه را تایید می‌کنند. این ارتباط ممکن است به دلیل التهاب مزمن، مقاومت به انسولین، استرس ا،یداتیو و سایر عوارض چاقی باشد.

استرس، سیگار کشیدن و مواد پرکننده آسیب‌دیده فقط اوضاع را بدتر می‌کنند. همین امر در مورد برخی شرایط و دارو‌ها نیز صدق می‌کند. به ،وان مثال، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده بیشتر از افراد سالم به بیماری لثه مبتلا می‌شوند. به نظر می‌رسد چاقی نیز در این مورد نقش داشته باشد، اما راه‌هایی برای کاهش تأثیر آن بر دندان‌ها و لثه‌ها وجود دارد.

علاوه بر این، اضافه وزن بدن می‌تواند منجر به دیابت شود که یک عامل خطر برای بیماری ،نتال است. از جنبه مثبت، می‌توان با کاهش وزن اضافی و مراقبت بهتر از دندان‌ها و لثه‌ها از این عوارض جلوگیری یا آن‌ها را مع، کرد.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8266560/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%DA%86%D8%A7%D9%82%DB%8C

محققان دریافتند موش‌هایی که از رژیم غذایی پرچرب تغذیه می‌،د، در مقایسه با موش‌هایی که رژیم غذایی کم‌چرب داشتند، به دلیل افزایش وزن، التهاب بیشتری را تجربه ،د. تعداد سلول‌های سرکوب کننده مشتق از میلوئید (MDSC) در بدن آن‌ها نیز افزایش یافت. این سلول‌ها عملکرد سیستم ایمنی را تنظیم می‌کنند و می‌توانند در پاسخ به سرطان، عفونت یا التهاب گسترش پیدا کنند.

برخی از آن‌ها می‌توانند به استئوک،ت تبدیل شوند، نوعی سلول که ممکن است بر تراکم و حجم استخوان تأثیر بگذارد. به گفته مجله تحقیقات دندانپزشکی، آن‌ها پتانسیل تشدید بیماری لثه و ت،یب استخوان‌های نگهدارنده دندان را دارند.

ژنژیویت نیز شکل خفیف‌تر بیماری ،نتال، ممکن است باعث تورم یا خونریزی لثه شود، اما می‌توان با مراقبت صحیح از دهان و دندان آن را مع، کرد.

این مرکز می‌گوید که هر دو شکل بیماری لثه حاصل التهاب هستند. با گذشت زمان، باکتری‌های دهان ممکن است لثه‌ها را آلوده کرده و باعث ایجاد پلاک شوند.  پلاک درمان نشده می‌تواند در کمتر از ۴۸ ساعت سخت شود و ماده‌ای سخت به نام تارتار را تشکیل دهد. در دراز مدت، پلاک دند، و جرم دندان ممکن است باعث التهاب لثه شود، بیماری که می‌تواند به ،نتیت تبدیل شود.

در این تحقیق از بیماری ،نتیت صحبت شده که از انواع شدیدتر بیماری ،نتال است،  تقریباً نیمی از بزرگسالان بالای ۳۰ سال در ایالات‌متحده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همانطور که دانشمندان خاطرنشان ،د، بافت چربی بیش از حد، باعث التهاب می‌شود و بر قلب، کلیه‌ها، کبد و سایر اندام‌های حیاتی تأثیر می‌گذارد.