اعزام ۱۰ هزار پزشک به مناطق محروم

بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت که برای پاسخ به سوال فتح الله توسلی، نماینده بهار و کبودرآهنگ و برخی دیگری از نمایندگان در خصوص مشکلات بهداشت و درم، در صحن مجلس حاضر شده بود، گفت: هنگام ارائه برنامه در مجلس شورای اسلامی درباره ۲ طرح مهم یکی اجرای طرح «عدالت و تعالی نظام سلامت» با شاخص‌ها و زمان بندی معین و دیگری مهار کرونا با انجام واردات دارو و وا،یناسیون، وعده دادم.

وی با بیان این که سهمیه جذب دستیاران تخصصی پزشکی افزایش یافته است، تصریح کرد: امسال اولین سالی است که چهار هزار نیروی تخصصی در تمام رشته‌ها پذیرفته شده اند. به صورت ویژه نیز ۵۰۰ نفر ظرفیت پذیرش بومی دانشجوی متخصص اضافه شده که ان شاءالله بتواند برای سال‌های آینده کمبود نیروی انس، به ویژه در مناطق محروم را تامین کند.

توجه به قانون سطح بندی خدمات

دکتر عین اللهی با بیان این که هدف اصلی، تقویت شبکه بهداشت و درمان کشور است، افزود: قطعا حوزه بهداشت برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین در این مدت ۸۵۰ پروژه بهداشتی با زیربنای ۱۰۸ هزار متر مربع، عمدتا در مناطق محروم و کم برخوردار به بهره برداری رسیده است.

عین اللهی اظهار داشت: از طرف دیگر باید ظرفیت‌های پذیرش دانشجوی پزشکی را برای سال‌های آینده ارتقا می‌دادیم که در این خصوص ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی امسال به ۱۰ هزار و ۸۰۰ دانشجو افزایش یافت. در حالی که سال پیش فقط هفت هزار دانشجو پذیرش شد. در واقع سه هزار و ۸۰۰ نفر به این ظرفیت اضافه شده است تا در آینده مناطق محروم دچار مشکل کمبود پزشک نباشند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: علاوه بر ۱۰ هزار و ۸۰۰ تخت بیمارست، که در طول سال گذشته تاکنون به بهره برداری رسیده اند، تا پایان سال هفت هزار و ۹۰۰ تخت بیمارست، جدید نیز در ۷۲ مرکز درم، دیگر به بهره برداری می‌رسد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: ۷۲ دستگاه از این تعداد بر اساس طرح عدالت و تعالی نظام سلامت، رفع نابرابری‌ها و ارتقای خدمات سلامت و افزایش دسترسی عادلانه مردم به خدمات درم،، به مناطق کمتر برخوردار اختصاص یافته است.

وی نحوه مدیریت در و، بهداشت را مید، توصیف کرد و یادآور شد: تاکنون با انجام ۷۶ سفر است، به تمام مناطق محروم کشور از نزدیک نیاز‌ها را برآورد کرده و سعی در رفع کمبود‌ها و مشکلات این مناطق داشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: پروژه‌هایی نظیر تج، ۷۹ مرکز درم،، تکمیل ۳۳ پروژه بیمارست،، ۱۶ پروژه اورژانس بیمارست،، ۱۶ پروژه کلینیک ویژه، چهار پروژه بلوک زایم،، سه پروژه مرکز تشخیص و درمان غربالگری سرطان، ۱۵ پروژه مسکن و اقامتگاه پزشکان متخصص و ۴۷ پروژه پایگاه‌های اورژانس، تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

افزایش ۴۳ درصدی فعالیت‌های دانش بنیان

عین اللهی بیان کرد: طرح دارویار را برای برداشتن تعارض منافع ذی‌نفعان و در جهت اختصاص یافتن ارز ترجیحی به هدف اصلی اش که تامین منابع مردم است، اجرا کردیم. این طرح بسیار موفق بود، ولی چون منافع برخی‌ها دچار خدشه شد، مقاومت‌هایی در برابر این طرح شد.

تحقق بیمه همگ، بعد از ۴۳ سال

وزیر بهداشت با اعلام این که در سال‌های گذشته و، بهداشت در کم شدن جمعیت نقش داشته است، اظهار کرد: تعهد داده ایم در زمینه جوان سازی و افزایش جمعیت کار کنیم؛ بنابراین جلسات متعددی در این رابطه در قرارگاه جو، جمعیت و، بهداشت برگزار شده و این و،خانه در بحث جمعیت هم اکنون به یک و،خانه پیشرو تبدیل شده است.

وی افزود: این کار فقط صرفا بر عهده و، بهداشت نیست؛ ولی آن بخش که مربوط به ما است سقف کارانه دریافتی نیرو‌های انس، متخصص در مناطق محروم را برداشته ایم. ی،ی یک متخصص هر چقدر کار کند کارانه به او تعلق خواهد گرفت که این اقدام گام مهمی در جهت تامین نیرو‌های متخصص مناطق محروم خواهد بود.

دکتر عین اللهی افزود: از امروز تا پایان سال هر هفته می‌تو،م یک پروژه بیمارست، که به طور عمده از پروژه‌های نیمه کاره مانده از گذشته هستند را افتتاح کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز در فرمایش اخیرشان از وا،یناسیون و مهار کرونا به ،وان یک فعالیت چشمگیر یاد ،د.

وزیر بهداشت بیان کرد: در رابطه با اعزام متخصصان به مناطق محروم در کل طول سال جاری ۱۰ هزار پزشک و دندانپزشک به مناطق محروم کشور اعزام شده اند که ۲ هزار و ۲۰۰ نفر آنان متخصص هستند.

افزیش سه هزار و ۸۰۰ نفری پذیرش دانشجوی پزشکی

بهره برداری از ۷۹۰۰ تخت بیمارست، جدید

وزیر بهداشت در خصوص ارائه امکانات بهداشتی، درم، به استان‌ها گفت: امکانات و تج،ات بهداشتی، درم، در کشور بر اساس سند قانون سطح بندی خدمات و منابع درم، کشور بین استان‌ها توزیع می‌شود. عین اللهی با بیان این که تمام تج،ات پزشکی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارند، در یک سامانه به طور دقیق ثبت می‌شوند، گفت: این بر اساس اطلاعات و شناسنامه‌ای که در تج،ات پزشکی و این داشبورد اطلاعاتی وجود دارد و نیز میزان فعال بودن مراکز درم،، توزیع تج،ات پزشکی انجام می‌شود.

عین اللهی در بخش دیگری از سخنانش با اعلام این که بعد از ۴۳ سال بیمه همگ، در این ،ت محقق شده است، افزود: یکی از مهم‌ترین اقدامات برای افزایش سطح دسترسی و توسعه عدالت در سلامت، افزایش پوشش بیمه همگ، سلامت است که خوشبختانه با تسهیلات ۶ هزار میلیاردی که مجلس محترم به این کار اختصاص داد در این ،ت ۶ میلیون نفر از افراد سه دهک پایین جامعه که از خدمات بیمه محروم بودند، به صورت رایگان بیمه شدند و با اعلام کد ملی خود می‌توانند از خدمات بیمه برخوردار شوند.

دکتر عین اللهی با اشاره به این که پیگیر استخدام ۲۹ هزار پرستار و ۶۰ هزار نیروی سلامت از سازمان امور اداری و استخدامی کشور هستیم، گفت: با استخدام این نیرو‌ها کمبود نیروی مراکز بهداشتی، درم، و تخت‌های بیمارست، جبران خواهد شد.

وزیر بهداشت با اشاره به نامگذاری امسال به ،وان “تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین” از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: با ایجاد شهرک‌های علم و فناوری و تقویت دانش بنیان‌ها امسال شاهد افزایش ۴۳ درصدی فعالیت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت بودیم و جایگاه علمی کشوراز رتبه شانزدهم در جهان به رتبه پانزدهم رسید.

وی افزود: تاکنون ۱۳۲ دستگاه تج،ات پزشکی سرمایه‌ای گران قیمت بین استان‌ها توزیع شده که یک رکورد بی سابقه در و، بهداشت است.

عین اللهی خطاب به نمایندگان تاکید کرد: انتظار داریم در بودجه سال آینده با کمک شما بتو،م در جهت تقویت بیشتر شبکه گام برداریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: همچنین در جهت تقویت نظام شبکه بهداشتی تا پایان امسال ۲ هزار پروژه بهداشتی، درم، با اولویت مناطق کمتر برخوردار راه اندازی خواهد شد.

وزیر بهداشت با بیان این که کاهش عوارض از ۹ درصد به یک درصد و تخصیص تسهیلات بانکی موجب تقویت این طرح خواهد شد، خاطر نشان کرد: در رابطه با افزایش نیروی انس، در مناطق محروم که در سوال برادر عزیزمان دکتر توسلی هم وجود داشت، ابتدا باید ماندگاری متخصصان را در مناطق محروم افزایش دهیم.

وی افزود: با کمک پنج هزار میلیاردی نمایندگان محترم صندوق بیماران خاص برای حمایت از بیماران صعب العلاج که متاسفانه در سال‌های گذشته بسیار متضرر می‌شدند، در شورای عالی بیمه سلامت و سپس هیات ،ت به تصویب رسید و افتتاح شد.

عین اللهی گفت: امیدواریم با ادامه همکاری مجلس در این زمینه بتو،م تسهیلات بیشتری برای بیماران صعب العلاج در نظر بگیریم.

ثبت رکورد توزیع تج،ات پزشکی به استان‌ها

تکمیل ۳۳ پروژه بیمارست، و تج، ۷۹ مرکز درم،

عین اللهی با بیان این که و، بهداشت از و،خانه‌های پیشتاز در به کارگیری نیرو‌های متخصص و پیشتاز دانشگاهی است، بیان کرد: سه هزار نفر از اعضای هیات علمی کشور در قالب بورد‌ها تخصصی با و، بهداشت همکاری می‌کنند و بسیاری از کمیته‌های تخصصی در حوزه‌های بهداشتی، درم، و پژوهشی از نظرات این استادان برجسته دانشگاهی بهره‌مند هستند.

وی افزود: برخی آن زمان باور نمی‌،د که بتو،م تا بهمن ۱۴۰۰ کرونا را که روزانه بیش از ۷۰۰ مرگ و میر داشت، مهار کنیم؛ ولی خوشبختانه با وا،یناسیون وسیع و تلاش کادر بهداشت و درمان عمومی این دستاورد مهم به دست آمد.

وی در پایان از حساسیت‌های ویژه نمایندگان مجلس قدرد، کرد و گفت: و، بهداشت آماده دریافت هرگونه پیشنهاد نمایندگان محترم است تا بتواند با حسن اعتماد مجلس در جهت تامین نیاز‌های بهداشتی، درم، کشور و نیل به اه، سلامت همگ، موفق باشد


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8301534/%D8%A7%D8%B9%D8%B2%D8%A7%D9%85-%DB%B1%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82-%D9%85%D8%AD%D8%B1%D9%88%D9%85