تاثیر پروتئین ویروس کرونا بر قلب

در این مطالعه، دانشمندان دریافتند که Nsp ۶ سمی‌ترین پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در قلب مگس است. سپس آن‌ها کشف ،د که پروتئین Nsp ۶ سلول‌های قلب مگس میوه را می‌رباید تا فرآیند گلیکولیز را فعال کند و به سلول‌ها اجازه دهد قند گلوکز را برای انرژی بسوزانند.

افراد آلوده به کووید ۱۹ در مقایسه با افرادی که به ویروس آلوده نشده‌اند، در معرض خطر قابل توجه بالاتری برای ایجاد التهاب ماهیچه قلب، ریتم غیر طبیعی قلب، ،ه شدن خون، سکته مغزی، حملات قلبی و نارسایی قلبی برای حداقل یک سال پس از عفونت قرار دارند.

سپس، دانشمندان با استفاده از داروی ۲-deoxy-D-glucose (۲ DG)، متابولیسم قند را در مگس‌های میوه و سلول‌های قلب موش مسدود ،د. آن‌ها دریافتند که این دارو آسیب وارده به قلب و میتوکندری ناشی از پروتئین ویروسی Nsp ۶ را کاهش می‌دهد.

گرچه دانشمندان به سرعت وا،ن‌ها و دارو‌هایی را برای کاهش شدت بیماری کووید ۱۹ تولید کرده‌اند؛ اما این درمان‌ها از قلب یا سایر اندام‌ها در برابر آسیب محافظت نمی‌کنند.

سلول‌های قلب معمولا از اسید‌های چرب به ،وان منبع انرژی استفاده می‌کنند؛ اما در طول نارسایی قلبی، زم، که این سلول‌ها تلاش می‌کنند بافت آسیب‌دیده را بهبود بخشند، به متابولیسم قند تبدیل می‌شوند. دانشمندان کشف ،د که پروتئین Nsp ۶، میتوکندری که یک نیروگاه سلولی است که از متابولیسم قند برای تولید انرژی استفاده می‌کند را مختل می‌کند.

دانشمندان خاطرنشان ،د: خوشبختانه، ۲ DG ارزان است و به طور منظم در تحقیقات آزمایشگاهی استفاده می‌شود. اگرچه ۲ DG توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان بیماری تایید نشده است، این دارو در حال حاضر در آزمایشات بالینی برای درمان کووید ۱۹ در هند استفاده می‌شود.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8279545/%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%D8%A6%DB%8C%D9%86-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D8%A8%D8%B1-%D9%82%D9%84%D8%A8

وجود ویروس در بافت قلب بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نشان می‌دهد که این یک اثر مستقیم و نه ثانویه این عفونت است.

عفونت “کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲” باعث بیماری “کووید ۱۹” می‌شود.

دانشمندان در مرکز مدل‌سازی دقیق بیماری‌های دانشکده پزشکی مریلند (UMSOM) نحوه آسیب رساندن کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ به بافت قلب را شناسایی ،د.

سال گذشته، در تحقیقات مربوط به مگس میوه و سلول‌های انس،، کشنده‌ترین پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ کشف شد. آن‌ها دریافتند داروی امیدوارکننده سلین،ور (selinexor) سمیت یکی از این پروتئین‌ها را کاهش می‌دهد؛ اما دیگری را که Nsp ۶ نامیده می‌شود، کاهش نمی‌دهد.

دکتر “ژه هان” (Zhe Han) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما می‌د،م که برخی ویروس‌ها دستگاه سلولی حیوان آلوده را ربوده تا متابولیسم آن را تغییر دهند و منبع انرژی سلول را بدزدند. بنابراین ما مشکوک هستیم که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ نیز کاری مشابه انجام دهد. این ویروس‌ها همچنین می‌توانند از محصولات جانبی متابولیسم قند به ،وان بلوک‌های ساختم، برای تولید ویروس‌های بیشتر استفاده کنند. بنابراین، ما پیش‌بینی می‌کنیم که این دارویی که متابولیسم قلب را به آنچه قبل از عفونت بود تغییر می‌دهد، با قطع منبع انرژی و حذف قطعاتی که برای ت،یر نیاز دارد، برای ویروس مضر باشد.