تفاوت فولاد نورد گرم و نورد سرد! مقالات تجارت آلیاژ | brassonline

همچنین یکی از نکات مهم دیگر، ریزساختار حاصل از هر کدام از بازار تخصصی آلیاژ مشهد فرآیندها است. در فرآیند نورد سرد با توجه به اینکه کار سرد روی قطعه انجام می‌شود، جهت گیری دانه‌ها تغییر می‌کند. اما در نورد گرم با توجه به پیش گرم کردن آن، دانه‌ها هم‌جهت باقی می‌مانند.

بررسی رفتار ریزساختاری، مکانیکی و الکتریکی آلیاژهای مس- قلع تهیه شده به روش ریخته گری پیوسته

در نهایت به چند مورد از مشخصات مهم محصولات فولاد نورد گرم اشاره می‌شود. برای ورق می توان از دستگاه نورد دو غلطکی استفاده نمود، در این دستگاه با چرخش دو طرفه ی غلطک ها ضخامت قطعه هربار کاهش یافته و بیشترین کاهش در سطح مقطع صورت می گیرد. در این متد ورق بین دو غلطک تغییر شکل می دهد و بیشترین کاهش در سطح آن صورت می گیرد. در نهایت میلگردها در طول های 24 و 36 متری برش داده شده و داخل بسته بندی قرار می گیرند. همچنین برخی میلگردها با نورد سرد نیز تولید می گردند، این روش موجب می شود آرماتورها ناحیه تسلیم نداشته و در نهایت به فولاهایی بسیار سخت با شکل پذیری پایین تبدیل شوند.

  • اصلی ترین تفاوت فولاد نورد گرم و نورد سرد در دمای انجام عملیات است.
  • میزان سختی فولاد بعد از اتمام این مرحله قابل تغییر نیست چرا که ترکیبات شیمیایی و سرعت سرد شدن تعیین کننده ی میزان سختی است.
  • پس از عملیات جعل ، قطعه کار باید تا حد ممکن آهسته خنک شود.
  • نورد گرم در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد از کرنش سختی جلوگیری می کند و خواص مکانیکی فولاد را بهبود می بخشد.
  • یکی از مراحلی که در فرآیند تولید تیرآهن صورت می گیرد، عملیات نورد به دو شکل گرم و سرد است که با هدف رسیدن به ابعاد مورد نظر صورت می گیرد.

به شمشال خیلی شبیه است و در واقع اگر عرض بیلت (شمشال) بیش از ۱۵ سانتیمتر و سطح مقطع آن بزرگتر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع باشد آنرا شمشه می‌گوییم. فرایندی برای انجماد فولاد به شکل یک رشته پیوسته به جای شمش های منفرد. یک محصول فولادی تمام شده که معمولاً به شکل‌های تخت، مربع، گرد یا شش ضلعی است.

تفاوت فولاد نورد گرم و نورد سرد! مقالات تجارت آلیاژ | brassonline

گفتنی است که ورق ST52 درصد کربن بیشتری در مقایسه با ورق ST37 دارد؛ در نتیجه، قابلیت جوش‌پذیری آن نسبت به ورق قبلی کمتر است. نورد گرم / سرد کشیده شده نیکل آلیاژ نوار Hastelloy B3 … با توجه به این مسئله که چه چیزی می­خواهیم بسازیم، انواع مختلف مواد فواید و مضرات خاص خود را دارند. برای پروژه ­های منحصر به فرد و محصولات تکی، سازه های فولادی پیش ساخته به عنوان ساختمان هر طرح قابل تصوری قابل استفاده هستند.

نورد چیست؟

سپس دوباره حرارت می بیند یا به اصطلاح آنیل می شود و با عبور از بین غلتک ها ضخامت آن باز هم کمتر می شود. آنیلینگ تاثیر زیادی بر بهبود خواص ورق روغنی ، انعطاف و شکل پذیری آن دارد. ورق روغنی سطحی با کیفیت، صاف و صیقلی دارد، از دقت ابعادی بالایی برخوردار است، اما همان طور که پیشتر هم گفتیم این فرآیند های بیشتر، باعث می شود در نهایت قیمت ورق روغنی در هر کیلو بیشتر از ورق سیاه باشد. فولاد ضد زنگ نیز مثل فولاد ترکیبی از آهن و کربن است با این تفاوت که فولاد ضدزنگ علاوه بر آهن و کربن در ترکیبات خود درصدی کروم و نیکل هم دارد. کروم موجود در این ترکیب در واکنش با اکسیژن هوا تولید کروم اکسید کرده و این لایه با قرار گیری بر روی سطح مانع از واکش آهن با اکسیژن و تولید زنگ آهن و خوردگی آلیاژ می شود.

عملیات حرارتی بعد از نورد