توصیه‌های کاربردی برای درمان سوختگی

حسن بیگی کارشناس ارشد پرستاری گفت: اگر پوست دچار سوختگی و در ادامه تاول زدگی شد، به هیچ ،وان اقدام به قیچی و یا ،اندن تاول نکنید، تاول‌های ناشی از سوختگی‌های شدید تنها در مراکز درم، و با تیغ‌های مخصوص تخلیه می‌شود.

وی با بیان اینکه سوختگی درجه دو به لحاظ بافت آسیب دیده عمیق‌تر از سوختگی درجه یک است، تاکید کرد: زم،‌که لایه خارجی پوست و ،متی از لایه می، دچار آسیب شده باشد، پوست حالتی برافروخته دارد و سطح پوست کاملاً مرطوب است، تمامیت پوست از بین رفته و تاول در این موارد مشاهده می‌شود ضمن این‌که بیمار درد بسیار زیادی را تجربه می‌کند.

وی تاکید کرد: درمان سوختگی درجه سه، زمانبر است و به درمان‌های طول، یا حتی عمل جراحی نیاز دارد.

سرپرستار بخش سوختگی بیمارستان ۱۵ ،داد گفت: آفتاب سوختگی مثال واضحی از سوختگی درجه یک است.

بیگی به عوامل ایجاد کنند سوختگی‌ها اشاره کرد و گفت: سوختگی‌ها به انواع مختلف سوختگی شیمیایی، الکتریکی، گرمایی، استنشاقی و سوختگی با مایعات داغ ت،یم بندی می‌شوند.

بیگی با بیان اینکه سوختگی درجه چهار عمیق‌ترین نوع سوختگی است که به لایه‌های مختلف پوست، بافت‌ها، عضلات و حتی استخوان‌ها آسیب وارد می‌کند ادامه داد: سوختگی درجه چهار به مراحل مختلف جراحی پ،تیک، ترمیمی و زیبایی نیاز دارد و در بسیاری از موارد انجام پیوند پوست و بافت ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه سوختگی جراحت پوستی یا غشای مخاطی است که در اثر سرما یا گرمای بیش از حد، جریان‌های الکتریکی و یا برخورد با مواد شیمیایی رخ می‌دهد، ادامه داد: غشای مخاطی شامل دهان، التهاب ملتحمه و مجاری راه‌های هوای است.

وی در پاسخ به این سوال که در زمان بروز سوختگی چه میزان از لایه‌های پوست آسیب می‌بینند، توضیح داد: سوختگی‌ها چهار درجه دارند، منظور از سوختگی درجه یک، سوختگی است که به لایه خارجی پوست آسیب وارد می‌کند، در این درجه از سوختگی پوست قرمزی، التهاب مختصر و درد دارد، مراحل بهبود در این موارد طی هفت روز حاصل می‌شود.

بیگی با اشاره به اینکه درمان سوختگی درجه دو معمولاً ۲۱ روز زمان می‌برد، ادامه داد: سوختگی درجه سه هم زم، رخ می‌دهد که تمام لایه پوست از لایه سطحی، و لایه می، از بین می‌رود و پوست حالت چرمی به‌خود می‌گیرد و به رنگ سفید، نقره‌ای یا قرمز تیره تغییر رنگ می‌دهد در این حالت از به این دلیل که بخشی از پایانه‌های عصبی پوست از بین رفته فرد معمولاً دردی را احساس نمی‌کند.

سرپرستار بخش سوختگی بیمارستان ۱۵ ،داد با اشاره اینکه سوختگی یکی از حوادث شایع به حساب می‌آید که سلامت و یا در مواردی جان افراد را تهدید می‌کند، اظهار کرد: اگر از ساختار پوست و میزان آسیب در زمان سوختگی آگاهی داشته باشید می‌تو،د از آسیب‌های جدی به پوست بکاهید.

سرپرستار بخش سوختگی بیمارستان ۱۵ ،داد به اقدامات اولیه در مواجه با سوختگی‌ها اشاره کرد و ادامه داد: در ساعات اولیه بروز سوختگی متوقف ، روند سوختگی (مثل خاموش ، آتش و یا قطع روند جریان الکتریکی)، خنک ، پوست، جدا ، لباس و زیورآلات از بدن و نهایتاً انتقال مصدوم به مراکز درم، چهار اقدام ضروری و مهم در سوختگی‌ها است.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8300193/%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA%DA%AF%DB%8C

سرپرستار بخش سوختگی بیمارستان ۱۵ ،داد، استفاده از یخ، خمیردندان، روغن مایع و سیب زمینی و یا هر درمان خودسرانه را مورد انتقاد قرار داد و افزود: در سوختگی‌های سطحی در گام اول محل سوختگی را با آب و،م شستشو دهید و سپس از پماد‌های ضد سوختگی معتبر استفاده کنید.