دستگاه هواساز صنعتی تهویه سازان-بتا تهویه

اینکه در داروسازی انجام می شود و یا در بیمارستان یا اتاق عمل می تواند متفاوت باشد. از نکات قابل توجه در زمان خرید هواساز، بدنه آن است و توجه دو نکته در آن حائز اهمیت است. یکی ضخامت ورق بدنه هواساز و دیگری موضوع هوابندی و سیل بودن قسمت­‌های مختلف آن از نظر عدم وجود درزهای باز و عبور هوا از لابلای پیچ و مهره­ها و المان­های بدنه هواساز است.

معرفی سیستم های توزیع هوا در ساختمان

یکی از مزیت های دستگاه هواساز ایرواشر به دلیل عدم نیاز به تجهیزات سرمایشی مانند چیلر و وصل شدن به موتور خانه قیمت مناسبی داشته و نسبت به دیگر هواسازها مقرون به صرفه تر می باشد. ایرواشر یک سیستم تهویه هوای سرمایشی و گرمایشی است که در ساختمان‌ها، مراکز اداری و تجاری، سالن‌های بزرگ و کوچک، خانه‌ها، کارگاه‌های صنعتی، کارخانه‌ها و دیگر مکان‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها اغلب برای تهویه هوا و مرطوب سازی هوا استفاده می‌شوند و آب در عملکرد آن‌ها نقش بسیار مهمی دارد. ایرواشرها در اصل حالت گرمایشی ندارد و اگر آن‌ها را بر روی حالت سرما قرار ندهید، می‌توانند هوا را گرم کند. در صورتی که در ایرواشرها از کویل آب گرم استفاده شود، ایجاد گرما نیز ممکن می‌شود.

به طور کلی دستگاه‌های زنت صدای کمتری را از خود تولید می‌کند که باعث می‌شود در بالکن خانه‌ها استفاده بیشتری داشته باشد. اما دستگاه‌های ایرواشر به دلیل صدای اسپری کردن آب، اغلب در بام خانه‌ها و یا ساختمان‌ها به کار می‌روند. تفاوت دیگری که این دستگاه‌ها دارند نیز در عملکرد آن‌ها در مکان‌های مختلف است.

جعبه‌ی اختلات جعبه‌ای است که هوای تازه و برگشت در آنجا مخلوط می‌شود و همچنین ابعاد و اندازه‌ی استاندارد آن نقش مهمی در سر و صدای هوای عبوری در دستگاه دارد که جنس آن نیز همانند دیگر قسمت‌های بدنه، از ورق گالوانیزه با ضخامت استاندارد می‌باشد. دستگیره و لولا‌های مورد استفاده در بدنه‌ی دستگاه همگی متناسب با مصارف تهویه مطبوع بوده و معمولا از جنس پلی پرو پیلن می‌باشد. در زمستان، هنگامی که هوا را از روی کویل پیش‌گرمایش عبور می‌دهیم، رطوبت نسبی هوا، شدیدا کاهش می‌یابد. سرمایش تبخیری یک فرآیند تبادل حرارت آدیاباتیک می‌باشد و گرمای نهان آب تبخیر شده مساوی گرمای محسوس گرفته شده از هوا فرض می‌شود.

ایرواشر چیست؟ فروش ویژه ایرواشر | بهترین قیمت کیفیت کارکرد تاریخچه

دستگاه اختراعی علاوه‌بر قابلیت تنظیم دما، تنظیم میزان رطوبت را هم برای ساکنین فراهم می‌کرد که این موضوع سبب می‌شود تا این دستگاه تمام قابلیت‌های تهویه مطبوع چیلر بتا تهویه را داشته باشد. – مطلب دیگر اینکه جهت سرویس و تعمیرات، فن های مکنده بهتر قابل سرویس و تعمیر هستند بطوری که به راحتی فیلترها که در مکش و قبل از کویل قرار دارند، باز میشوند و براحتی سرویس میشوند. درصورتیکه در فن های دمنده، هوا با فشار به پشت کویل دمیده میشود و بعد از مدتی کوتاه باید کل دستگاه باز شود و فین های کویل با سختی سرویس شوند. – در دستگاه هایی که فن دمنده است، با توجه به اینکه کویل در جلوی فن قرارداد، باعث افت جریان هوا میشود. در این شرایط دمای الکتروموتور فن پائین تر است و باعث عمر طولانی تر آن میگردد.

 • ولی نباید فراموش کرد که فیلترهای هپا باید استانداردهای مشخصی داشته باشند که یکی از استانداردها ASME (استاندارد اروپا) است و طبق این استاندارد ۹۹.۹۵ درصد ذراتی با قطر ۰.۳ میکرون را فیلتر کند.
 • خیر، به دلیل اشباع بودن هوای خروجی از ایرواشر و همچنین رطوبت نسبی بسیار بالای محوطه استخر، امکان استفاده از ایرواشر برای تهویه فضای استخر وجود ندارد.
 • این کویل ها به صورت اختصاصی برای مقادیر مختلف انتقال انرژی مورد نیاز طراحی می شوند.
 • همین، آغازی بر تولید انبوه و استفاده گسترده از اولین انواع سیستم های تهویه مطبوع شد.
 • برای گرمایش، آب گرم یا بخار داغ از بویلر به وسیله لوله های گرم به هوارسان منتقل شده و درون کویل گرمایشی جریان می یابند.

ایرواشرها توان عملیات محدودی دارند و برای نصب در آپارتمان های اداری و مسکونی مناسب تر هستند. توان عملکردی ایرواشر در خنک سازی و تهویه محیط، یک دستگاه ایده آل را برای وسعت کم در اختیار کاربر قرار می دهد. از آنجا ه دستگاه های ایرواشر در سرمایش عملکرد بسیار بهتری دارند بیشتر برای سرمایش استفاده می شوند ، و در گرمایش چون این دستگاه ها به دستگاههای مکمل دیگری نظیر پکیج و بویلر نیاز دارند مانند هواساز یا روف تاپ پکیج می باشند. نحوه کار فن به این صورت است که پس از جریان یافتن آب گرم در کویل ها ،فن هوای تازه و یا مخلوط با هوای برگشت را از روی لوله های داغ که در کویل قرار دارد عبور داده و بعد از افزایش دما آن را به درون ساختمان می فرستد. دستگاه ایرواشر در زمان فعالیت گرمایشی، عملیات فیلتر کردن هوا را نیز انجام می دهد و سطح رطوبت محیط را کنترل می کند. البته توانایی دستگاه برای تولید رطوبت مورد نیاز نیز در قیمت آن بی تاثیر نیست.

طراحی مبدل حرارتی پوسته لوله مهتاب گستر-بتا تهویه

وقتی که پوسته و لوله سرد شوند، اتصال انبساطی و لوله‌ها منقبض می‌شوند و کشش وارده بر نقاط جوش خورده کاهش می‌یابد. انتخاب ترتیب جریان در پوسته بستگی به مقدار سرد یا گرم کردن و نیز افت فشار مورد نیاز و نوع کار دارد. به عنوان مثال مبدل جوشاننده نوع کتری برای جریان‌های تبخیر شونده در پوسته مناسب است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “مبدل حرارتی”

در ضمن اگر به تنظیم دقیق رطوبت نیاز باشد، بایستی حداقل از یک هواساز در ساختمان استفاده شود. آب سرد یا گرم تولید شده ی چیلر یا بویلر توسط پمپ ها از طریق رایزرها به لوله هایی با قطر کوچکتر فرستاده می شوند تا به فن کویل ها هدایت شوند. FCU اساسا جعبه ای با فن داخلی است که هوای داخل فضا را می کشد و آن از روی کویل گرم یا سرد عبور می دهد تا دمای هوا را تغییر دهد و سپس این هوا را به داخل فضا پخش می کند. آب سرد به FCU وارد می شود و از طریق کویل خنک کننده (مجموعه ای از لوله های نازک) عبور کرده و گرمای هوای داخل آن را جذب می کند.

فن کویل دیواری گرین CFM 300 مدل GWF300P1 طرح اسپلیت

مبحث انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها ذکر شده در این مقاله را می‌توان از پرکاربردترین مبدل‌های حرارتی در صنایع مختلف دانست. از صنایع دارویی گرفته، تا کارخانجات غذایی و پتروشیمی، می‌توان این مبدل حرارتی را یافت. به دلیل اهمیت این نوع مبدل‌ها، ترمو تجهیز در این مقاله به بررسی کارکرد و انواع و مزایای آنها پرداخته است.به طور روزانه، ما از لوازم مختلفی استفاده می‌کنیم که هر یک، سازوکار متفاوتی دارند. مبدل حرارتی دو لوله‌ای یا دابل پایپ را بر اساس مسیر جریان می‌توان طبقه‌بندی کرد.

اما در هندبوک “سیستم های” اشری در خصوص سیستم های تبخیری موارد گفته شده است. دستگاه هواساز رابط بین چیلر و بویلر و کانال های هوا است و هوای تهویه شده را توزیع می کند. تعمیر و نگهداری در سیستم های تراکمی آسان تر از سیستم های تبخیری می‌باشد. مصرف آب در سیستم های تراکمی پایین تر از سیستم های تبخیری می‌باشد.

این مدل از برج خنک کننده آبگردانی بدون فن طراحی شده و از جریان طبیعی هوا که به علت اختلاف فشار هوا به وجود می آید، استفاده می کند. این برج های خنک کننده گزینه مناسبی برای استفاده در نیروگاه ها و کارخانه ها که حجم آب در گردش زیاد است، می باشند به همین دلیل به آن برج خنک کننده نیروگاه نیز می گویند. همچنین در نیروگاه هایی که توربین بخار و توربین گازی در امتداد یکدیگر قرار می گیرند تشکیل یک بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی را می دهند، که از برج خنک کننده نیروگاه سیکل ترکیبی استفاده می کنند. برج خنک کننده فایبرگلاس بامین تهویه در تمامی ظرفیت ها دارای الکتروموتور زیمنس (ساخت جمهوری چک ) با کلاس حرارتی F و درجه عایق بندی IP55 می باشد. به سیستم های خنک کننده آب، برج خنک کننده یا کولینگ تاور گفته می شود.

سپس آب سردتر دوباره وارد تجهیزات یا فرآیند تهویه مطبوع می شود تا آن تجهیزات خنک شود و چرخه خنک کننده بارها و بارها تکرار می شود. هنگامی که آب گرم وارد برج خنک‌کننده می‌شود، آب از چند نازل عبور می‌کند که آب را به قطرات کوچکی در سراسر پر می‌پاشند، که سطح تماس آب را افزایش می‌دهد و از طریق تبخیر بیشتر باعث از دست دادن گرما با سرعت بیشتری می‌شود. هدف از استفاده فن در بالای برج خنک کن حرکت دادن هوا از پایین برج و حرکت آن به سمت بالا و در نهایت خروج آن در خلاف جهت آب گرم کندانسور تعبیه شده در بالای دستگاه است. برج خنک کننده صنعتی ساحته شده در شرکت مهاب برای پایداری و جلوگیری ز افزایش نگرانی ها در مورد رعایت استانداردهای سبز و بهبود ROI در هزینه های تجهیزات سرمایه ای، استانداردهایی دارد که باید در نظر گرفته شوند.

آبان‌پارت

در مناطقی که به علت عدم وجود آب کافی باید از اتلاف آب و تبخیر بیشتر جلوگیری نمود از برج خنک کننده های خشک استفاده می گردد. در این دسته آب گرم (یا روغن) بجای عبور از پکینگ ها از لوله های پره دار که با هوای سرد در تماس می باشد عبور کرده و خنک میگردد. مکانیزم چرخش آبگرم (روغن) در این سیستم مانند مکانیزم عملکرد یونیت هیترها می باشد. برج خنک کننده بخش مهمی در صنایع بزرگ مانند کارخانه‌های مواد شیمیایی و نیروگاه‌های صنعتی است. برج‌های خنک کننده کوچک‌تر در سایر مکان‌ها نیز مانند مدارس و بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند. سنجش میزان عملکرد برج خنک کننده و کارایی آن مهم است، بنابراین انجام محاسبه تلفات تبخیر برج خنک کننده یکی از پارامترهای مهمی است که اپراتورها باید از آن آگاه باشند.

سیال خنک‌شونده، میزان مایع در گردش و اختلاف دمای ورودی و خروجی عوامل اولیه تعیین ظرفیت برودتی حساب می‌شوند. البته دمای مرطوب محیط، میزان رطوبت نسبی و ارتفاع از سطح دریا نیز عوامل ثانویه در شرایط کارکرد هستند. در نوع اول در بخش بالایی آن برج خنک کننده مدار بسته قرار دارد و در پایین برج مدار باز. به این ترتیب آب ورودی به برج، بواسطه عبور از پکینگ برج خنک کننده و تبخیر سطحی (فرآیندی گرماده) دمای خود را از دست میدهد و با دمایی نزدیک به دمای مرطوب محیط وارد بیسین برج خنک کن می‌گردد. برجهای خنک کننده به دستگاه‌های خنک کننده آب به یکی از دو منظور تهویه مطبوع و یا گرفتن گرمای تجهیزات صنعتی کارخانجات صنعتی گفته میشود.

ترجیحاَ بهتر است از پینهایی با طول 5 الی 20 میلی متر استفاده شود. با توجه به نوع ساخت پیچیده مبدل حرارتی صفحه‌ای حلزونی، قیمت نهایی این دستگاه‌ها نیز گرانتر است. در این نوع، صفحات موج دار به کمک یک ماده پرکننده و فرآیند لحیم‌کاری به همدیگر متصل می‌شوند. مبدل حرارتی صفحه‌ای لحیم کاری شده برای انتقال حرارت در سیالات پرفشار کاربرد دارد. در مبدل‌های حرارتی لوله‌ای، دو لوله با اندازه متفاوت یکی با قطر کمتر و دیگری با قطر بیشتر وجود دارد.

نوع دیگر این فیلترها که الکترواستاتیک می باشد با استفاده از صفحات باردار این سیستم ها هوای یونیزه جذب و فیلتراسیون می شود. فیلترهای فرا بنفش که نوعی فیلتر الکتریکی محسوب می شوند می توانند میکروارگانیسم هایی نظیر ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها را نیز جذب نمایند. فاکتورهای دیگری نیز در محاسبه ظرفیت این سیستم می تواند دخیل باشد از جمله حجم یا فضای محیط طراحی ، دمای محیط بیرون در پیک کاری در فصول تابستان و زمستان ، کاربری محیط طراحی (مسکونی ، صنعتی ، ورزشی ، بیمارستان و غیره) . همانطور که مشخص است هر محیطی در گرو فعالیت ساکنین و دستگاه ها دچار کاهش سطح اکسیژن و افزایش گرما می گردد . همچنین در محیط هایی که در معرض نفوذ سرما از بیرون می باشد ممکن است دمای محیط بعد از مدت کوتاهی دچار کاهش شدید گردد .

طرز کار تصفیه این سیستم به فیلتراسیون آن بستگی دارد که بسته به نوع کاربری آن متفاوت است. از انواع فیلتراسیون ها مانند فیلتر فلزی ، فیلتراسیون کیسه ای ، فیلتراسیون هپا و فیلتراسیون اوپا استفاده می شود. به طور استاندارد از فیلترهای قابل شستشو آلومینیومی استفاده می شود. کارشناسان خبره ی شرکت تهویه نوین شما را در خرید هواساز به بهترین شکل بر اساس نیاز های محیطی راهنمایی نموده و بهترین هواساز ها را به شما معرفی می کنند. در فیلتر هواساز ها غبار و ذرات گرفته می‌شود و هوای ورودی تا حد زیادی تصفیه می گردد مقدار پاکسازی و تصفیه هوا به نوع فیلتر بستگی دارد.

قطر لوله های رفت و برگشت برای فن کویل 2000سایز اینچ، برای فن کویل 300 و 400 سایز اینچ و برای فن کویل 600 و 800 و 1000 ، اینچ در نظر گرفته می شود. بعضی از مدل ها و ظرفیت های دستاه در نوع کاستی می توانند به هوای تازه نیز متصل شوند. از نوع کاستی چهار ظرفه معمولا در پروژه های استفاده می شود که چیدمان دستگاه در وسط اتاق است و از نوع کاستی یک طرفه در پروژه هایی استفاده می شود که دستگاه کنار دیوار نصب می شود و هوا را به یک طرف هدایت می کند. دستگاه های توکار حالت دکوراتیو ندارد و در فضای سقف یا دیوار کاذب نصب می شود. در هر حال خدمات پس از فروش فن کویل سرما آفرین را انجام می دهیم چه از ما بخرید و چه نخرید!

محصولات مورد نظر خود را فیلتر نمایید

در این سیستم هوای محیط در تماس مستقیم با قطره های آب قرار می گیرد و بین آب و هوا تبادل جرمی و حرارتی ایجاد می شود. ایرواشر با تصفیه و افزایش رطوبت هوا ، باعث جلوگیری از ایجاد و یا بهبود آلرژی تنفسی و پوستی می شود. در سیستم سرمایش نیازی به کویل و آب سرد ندارد ، به همین دلیل قیمت آن بسیار کمتر از هواساز است.

در مبدل‌های چند گذره (Multi-pass) از یک صفحه تقسیم کننده جریان استفاده می‌شود تا کانال به دو یا چند قسمت تقسیم شود. دستگاهی است که در اثر اختلاف دمای بین دو یا چند سیال (آب، گاز یا بخار) حرارت را از یک سیال به سیال دیگر منتقل می کند. در این نوع مبدل جهت جریال حرکت سیال ها به صورت حلزونی و چرخشی می باشد. نحوه عملکرد این مبدل به این صورت است که صفحات مدور به دور هم تشکیل شده اند که این امر باعث می شود راندمان حرارتی بالا و افت انرژی کمتری داشته باشیم. در سیال های که دارای گرانروی بالای هستند و سیالیت خوبی ندارند یا ذراتی داخل سیال وجود دارد از این نوع مبدل ها استفاده می شود.

فن کویل ، راهنمای خرید و کاربرد انواع فن کویل-بتا تهویه

در واقع دستگاه برج خنک کننده حرارت اضافه آب را گرفته و به هوای اتمسفر منتقل می کند. این دستگاه ها در اشکال و سایزهای مختلف از مدل های کوچک تا بسیار بزرگ با قابلیت حذف هزاران Btu انرژی گرمایی از آب ساخته می شوند که در ادامه انواع آنها را بیان و مزایا و معایب آنها را بررسی می کنیم. جالب است بدانید گرمای دریافت شده از اجزای صنعتی در مکانیزم داخلی برج خنک کننده توسط هوای خشک به بیرون انتقال می‌یابد. به بیانی دیگر برج خنک کن نوعی تبادل کننده انرژی بین آب و هوا محسوب می‌شود.

اگرچه ممکن است نظارت کافی بر شیمی آب و کنترل‌های شیمیایی به صورت خودکار داشته باشید، اما هنوز هم باید اقداماتی را برای محافظت از تجهیزات خود انجام دهید. خوردگی می‌تواند حتی در محیط‌های برج خنک کننده به خوبی کنترل شده رخ دهد. گاهی اوقات انتخاب اندازه فرآیندی آسان است اگر نیاز شما به خنک کننده برای یک قطعه از تجهیزات با بار گرمایی شناخته شده (BTU/HR) باشد. آب پخش کن یا اسپرینکلر هد که جنس آن از مواد پلیمری می باشد، کار پاشیدن آب را انجام می دهد. یکی از چالش های این قطعه رسوب گرفتن آن است، در صورتی که دچار رسوب شود، به صورت صحیح کار نخواهد کرد و چون این قطعه به صورت دائمی در حال کار است باید به صورت ثابت و مرتب روغن کاری، سرویس و یا تعویض شود. بخش ثابت به لوله اصلی متصل است و با فشار آب بخش دوار چرخیدن را آغاز می کند.

-آیا امکان تبدیل کولینگ تاور معمولی به برج خنک کن مدار بسته وجود دارد؟

از نیروگاه‌های بزرگ گرفته تا صنایع تولیدی کوچک، مبدل حرارتی نقش حیاتی در مدیریت حرارت اجزاء بازی می‌کند. با توجه به اهمیت مبدل‌ها تمام صنایع باید به طور مرتب به فکر تعمیر و نگهداری آنها باشند. چون هر گونه ایراد و خرابی در مبدل‌ها می‌تواند علاوه بر کاهش راندمان عملکرد، در شرایط حاد سبب آتش سوزی و انفجار شود. یکی از ایراداتی که مبدل حراراتی دیر یا زود دچار آن می‌شود، ایجاد انواع رسوبات روی بخش‌های مختلف آن است. این رسوب‌ها باعث انسداد لوله‌ها یا کانال‌هایی می‌شوند که سیال از آن عبور می‌کند و سبب کاهش راندمان عملکرد مبدل خواهد شد.

نوع خانگی این دستگاه به منظور کاهش و افزایش دمای آپارتمان (متناسب با فصل) و همچنین کاهش آلاینده های محیط محل سکونت عموما دارای کویل سرمایشی ، کویل گرمایشی و یک سیستم فیلتراسیون نهایتا دو مرحله ای (فیلتر فلزی ، فیلتر کیسه ای ) می باشد . این سیستم خانگی عموما براساس متراژ کلی محیط مسکونی و تعداد بخش های هوادهی طراحی می گردد . اگر رطوبت گیری لازم باشد، با سردسازی هوا به منظور رسیدن به نقطه شبنم و چگالش مایع، کویل سرمایشی به کار برده می‌شود. کویل گرمایشی که بعد از کویل سرمایشی قرار گرفته‌است (و به عنوان کویل گرمایش مجدد شناخته می‌شود)، هوا را تا دمای مورد نیاز گرم می‌نماید.

سیستم ایرواشر اتاق تمیز- معرفی، کاربردها، عملکرد و قیمت دستگاه های ایرواشر-بتا تهویه

سیال های جاری در مبدل ها، عمدتاً به منظور جلوگیری از اختلاط، توسط دیواره جامدی از یکدیگر جدا می شوند و البته در انواع بخصوصی از مبدل های حرارتی این امکان نیز وجود دارد که جریان های سیال مستقیماً با هم در تماس باشند. چرا که باید انتقال حرارت آن در پایین ترین حد و تحمل فشار آن در بالا ترین حد ممکن باشد، روی پوسته مبدل حرارتی پوسته و لوله باید مسیر ورود و خروج آب – قلاب ‌آویز- اتصال تخلیه – محل نصب شیر اطمینان سنسور و… پوسته مبدل حرارتی پوسته و لوله به همراه تیوپ شیت ها وظیفه نگهدارنده لوله‌ها و اتصال ورودی و خروجی ها را بر عهده دارد. البته عمل انتقال حرارت نیز داخل پوسته انجام می‌گیرد که ضخامت پوسته به فشار کار و قطر پوسته بستگی دارد. مهمترین بخش یک مبدل حرارتی صفحه‌ای از تعدادی ورق فلزی نازک با سطح موجدار تشکیل می‌شود.

کاربرد مبدل حرارتی در صنعت

بهتر است از الکتروموتوری با دور بالا و صدای کم استفاده شود تا صدای تولیدی کل مجموعه زیاد نباشد و محیط اطراف را درگیر نکند. موتور از یک سری شفت و بلبرینگ تشکیل شده است که بهتر است از بلبرینگ بسیار مطمئن در موتور استفاده شود تا صدای تولیدی موتور کمتر و کارایی موتور بالاتر رود. فن موتور ها دارای 3 مدل الکتروموتور جریان مستقیم یا DC، الکتروموتور جریان متناوب یا AC و الکتروموتورهای خاص و در انواع شفت کوتاه، شفت یک طرفه و شفت بلند موجود می باشند.

برج خنک کننده نیروگاهی و بتنی :: طراحی و تولید برج خنک کننده صنعتی و تهویه-بتا تهویه

معیاری که بر مبنای تعداد نفرات، متراژ پروژه و یا تعداد دفعات تعویض هوا مطرح می گردد. بعنوان مثال در یک کلاس درس به ازای هر نفر 15cfm و در راهروی دانشگاه به ازای هر فوت مربع مساحت کف 0.06cfm هوای تازه لازم خواهد بود. به این ترتیب کل حجم هوای تازۀ مورد نیاز که ظرفیت هوادهی هواساز خواهد بود، محاسبه می شود.

دسته بندی مقالات

در این نوع از برجها از یک یا چند فن جهت تزریق هوا به داخل و یا بیرون از برج خنک کننده استفاده میشود. در کولینگ تاور جریان مکانیکی میتوان شرایط جوی و بار حرارتی را تغییر یا خنثی نمود و عملکرد تقریبا مطمئنی دارند. اندازه آنها نسبت به برج جریان طبیعی کوچکتر و دارای عملکرد پایدارتر میباشد. از این برج خنک کننده با عنوان کولینگ تاور نیروگاه و همچنین برج خنک کن ایترسون نیز یاد می‌گردد.

دلیل استفاده از این مدل در این مناطق بیشتر به نحوه عملکرد این مدل از سیستمهای مدار باز وابسته میباشد. نازل برج خنک کننده که به آن افشانک نیز گفته میشود، به صورت رزوه ‌ای در سیستم پاشش آب نصب میشود و وظیفه توزیع و پخش کردن آب بر روی پکینگ‌ها را بر عهده دارد. توزیع و پخش یکنواخت آب توسط نازل با عملکرد و راندمان کولینگ تاور ارتباط مستقیم دارد، به همین دلیل باید به طور مرتب چک شود و در صورت بروز رسوب و گرفتگی برای رفع آن اقدام کرد.

 • سرویس ها می تواند در دوره های 6 الی 12 ماهه انجام شود و لازم به ذکر است که سرویس های نادرست موجب رسوب شدید و رشد باکتری ها و ضرر های بسیار دیگری در داخل کولینک تاور می شود.
 • بنابراین با علم بر این نیازها، برجهای خنک کننده طراحی و ساخته شدند؛ برجهایی که همواره از آنها، به عنوان انقلابی برای تولید و صنعت یاد میشود.
 • رسوبات آهکی تشکیل شده در بخش های داخلی بیشتر به دلیل املاح سنگین آب همچون کلسیم، منیزیم و کاتیون های فلزی و نمکی تشکیل می‌شود.
 • پس نیاز است آب جبرانی یا make up (همان آب ورودی برای پروسه خنک‌سازی یا سیال فرآیندی)، سختی زدایی شود تا راندمان کاری برج خنک کن دچار اشکال نشود.

فیلترها باید دارای قابلیت شستشو و دسترسی آسان باشند تا هرچند وقت یکبار جهت جلوگیری از کاهش راندمان دستگاه، به خوبی تمیز و دوباره جایگزین گردند. سطح مقطع کویل، سایز و تعداد ردیف لوله‌ها، تعداد فین بر اینج پره ها معیارهای اندازه گیری میزان ظرفیت برودتی و حرارتی یک کویل می باشند. در انواع مختلف فن‌کویل معمولا این دمنده از نوع سانتریفیوژ و از جنس پلاستیک فشرده و یا گالوانیزه تولید می‌شود. ۲ – صرفه‌جویی در انرژی و طولانی کردن عمر چیلر از طریق خاموش کردن مقطعی فن‌کویل در فضاهای خالی (کنترل دستی یا اتوماتیک) . برای اینکه بتوانیم استفاده از شیر سه راهه برقی یا Electric 3-Way valve برای شما علاقه‌مندان بهتر توضیح دهیم بهتر است که در ابتدا ضریب همزمانی را تعریف کنیم.

آشنایی با مشخصات فن کویل سقفی- زمینی

دستگاه هواساز صنعتی تهویه سازان-بتا تهویه

دستگاه هواساز ایرواشر به طور معمول از مقاطع گالوانیزه یا پروفیل‌های فولادی می‌باشد که در مقابل خردگی مقاوم بوده و دارای پوشش رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک می‌باشد. شاسی دستگاه می‌تواند به صورت دوبل باشد و مابین دو شاسی از لرزه گیر‌های فنری یا لاستیکی استفاده شود. در نتیجه، گرمای آزاد شده از سطح کوره با هوای عبوری تبادل کرده و دمای هوا افزایش می‌یابد. تفاوت گرمایشی که این دستگاه با سرمایش آن دارد در سیستم کانال برگشت می‌باشد.

انواع ایرواشر چگونه کار می‌کنند؟

کار این دستگاه به گونه ای است که به طور خودکار در مصرف منابع انرژی صرفه جویی می شود. یک پروژه به متراژ600 متر مربع با ارتفاع 6 متر داریم و میخواهیم از ایرواشر استفاده کنیم. حال اگر اتلاف حرارتی کویل برابر 520,000 btu/hr و مقدار هوادهی برابر 10,000 cfm باشد، می خواهیم کویل و فن را محاسبه نماییم. این دستگاه برای فضاهایی که نیاز به پارت بندی و یا اتاق های زیادی دارند ، چندان مناسب نیست. چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. در قسمت استراکچر بدنه دستگاه از نوع پروفیل بسته آلومینیوم، از اتصالات ۹۰ درجه دارای جنس آلومینیوم دایکاست تقویت شده با پلی آمید و مقاوم در برابر شوک‌های مکانیکی و حرارتی استفاده می‌گردد.

 • ساده ترین راه استفاده از شیرهای سه راهی برقی مجهز به کنترلر در ورودی کویل گرمایی و سرمایی می باشد که توسط ترموستات های پیش بینی شده در هواساز و سالن با فرمان به شیرها به صورت تدریجی دما کنترل می گردد.
 • اتمام کار دستگاه مطابق با زمان تعیین شده در قرارداد می باشد و مشتری در زمان مورد نظر سفارش خود را تحویل خواهد گرفت.
 • فن‌های بک‌وارد نیز همانند فن‌های فوروارد از نوع فن‌های سانتریفیوژ بوده و از تجهیزاتی هستند که از آن‌ها در تهویه استفاده می‌شوند.
 • هواساز ایرواشر خانگی در مصرف انرژی بهینه است و به دلیل عدم نیاز به چیلر، در مقایسه با کولر گازی قیمت کمتری دارد.
 • مهمترین مواردی که در هنگام خرید ایرواشر می بایست به آنها توجه شود ، نوع کاربری و قیمت محصول می باشد.

مبدل هایی که امروزه در بازار تاسیسات جهت گرمایش استخر عرضه می شوند به دو صورت مبدل حرارتی تمام استیل و پوسته لوله مسی می باشد. در نتیجه عدد رینولدز کمتری سبب می شود و اینکه جریان سیال در خلاف جهت است، راندمان انتقال حرارت همیشه 3 تا 5 برابر بیشتر از مبدل حرارتی شل و تیوب می باشد. در یک مبدل صفحه ای با افزایش تعداد صفحات می توان ظرفیت مبدل را افزایش داد. این تنوع تولید باعث شده اکثریت مصرف کنندگان، مبدل های صفحه ای را به سایر مبدل ها ترجیح دهند. مبدل‌های حرارتی بر اساس پیوستگی یا تناوب جریان، فرآیند انتقال، نحوه ساختمان و مشخصات هندسی آن، درجه حرارت کارکرد، ساز و کار انتقال حرارت، تعداد سیال و آرایش جریان دسته‌بندی می‌شوند. تغییرات زاویه حدود بین رنج ۶۵ و ۲۵ درجه است که این زاویه تعیین‌کننده مشخصه‌های انتقال حرارت و افت فشار صفحه مبدل است.

 • همین نحوه واشرگذاری قدرتمند موجب میشود که نشت جریان سیال به بیرون از دستگاه رخ ندهد.
 • برآورد اولیه برای مقدار ضریب انتقال حرارت کلی، مورد نیاز است.
 • در این نوع مبدل حرارتی سیال سرد و گرم توسط یک سطح جامد ثابت از یکدیگر جدا شده‌اند و انتقال از طریق سطح مذکور صورت می‌گیرد.
 • می باشد که برای کاربردهای مختلف و در اندازه های گوناگون طراحی و ساخته می شود.
 • اما با استفاده از برنامه های کامپیوتری تمام محاسبات توسط کامپیوتر انجام می شود.نرم افزارهای Aspen B-jac و HTFS از این موارد هستند.

بازنویسی قانون پایستگی انرژی در چرخه کاری کولینگ تاور به شرح ذیل صورت می‌پذیرد. هر کدام از این قطعات و تجهیزات دارای انواع مختلفی هستند که متناسب با طراحی و عملکرد برج خنک کن به کار برده می‌شوند. پكينگ کولینگ تاوراصول طراحی برج خنک کننده بر پایه ی سطح تماس بین آب و هوا می باشد. در نتیجه همواره سطوحی که آب را به لحاظ انتقال حرارت در تماس با هوا قرار می دهند بسیار مورد توجه باید قرار گیرد.

تعویض تجهیزات کولینگ تاور

در بخش های زیرین برج خنک کننده برای تقسیم و توزیع استاندارد بار بر روی فونداسیون از تعدادی ناودانی استفاده می شود. با افزایش تبخیر آب غلظت املاح موجود در آب زیاد می‌شود؛ بنابراین با روش هایی مثل استفاده از سختی گیر در محل ورودی آب گرم و استفاده از آب جبرانی باید جلوگیری رسوب گذاری املاح و آسیب دیدن سیستم را گرفت. برج های خنک کننده معمولاً بر اساس ساختار ، روش های انتقال حرارت و روش های جابجایی جریان هوا طبقه بندی می شوند که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد. معمولاً برای نیروگاه ها و صنایع بزرگ با جریان آب زیاد استفاده می شود. این برج ها بلند هستند و شکل هذلولی دارند تا جریان هوای مناسب را القا کنند. هیچ کس نمی خواهد در ساختمانی با تهویه مطبوع نامناسب زندگی کند حتی برای مدت کم.

این ویژگی علاوه بر این که به ما قدرت کنترل کامل دما در بخش های مختلف یک ساختمان را به ما می دهد ، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها نیز می شود. در برخی از آن ها به وسیله هیومیدستات ، امکان تنظیم رطوبت نیز وجود دارد. ترموستات می تواند به عنوان بخشی از خود دستگاه و یا به عنوان قطعه ای جداگانه نصب شود. فن کویل دو لوله ، در تابستان فقط برای سرمایش و در زمستان فقط برای گرمایش قابل استفاده است.

 • یکی از مهم ترین هدف های رجا تاسیس رضایت کاربران و مشتریان است و در همین راستا محصولات خود را با شرایط ویژه در اختیار مشتریان قرار می دهد.
 • مزیت مهم فن کویل کانالی در این است که سرمایش و گرمایش را به صورت یکنواخت در محیط ایجاد می‌کنند، فیلتر های تصفیه هوای آنها قابل شستشو می‌باشد و همچنین هزینه‌های نگه داری پایینی نسبت به مدل های مشابه خود (سیسم‌های گازی) دارند.
 • برای شناخت مشخصات فنی فن کویل دیواری به لینک مشخص شده مراجعه کنید.

با پیشرفت تکنولوژی ایرواشرهایی تولید شد که علاوه بر دیوار، بر روی سقف و زمین نصب می‌شوند که موجب می‌شود استفاده از آن‌‌ها در اکثر مکان‌ها ممکن شود. با توجه به افزایش قیمت‌های اخیر سعی کنید که مناسب‌ترین دستگاه را انتخاب کنید تا مجبور به تعویض آن بعد از مدت کوتاه نشوید. در این دستگاه‌ها لوله‌هایی وجود دارد که آب را به اسپری‌های موجود انتقال می‌دهند و اسپری‌ها نیز با پاشش آب هوا را خنک می‌کنند. برخی افراد به ایرواشر، کولرهای آبی بزرگ نیز می‌گویند و در واقع این تشبیه صحیح است زیرا عملکرد این دو دستگاه یکسان است و فقط ابعاد متفاوتی دارند که در ادامه مطلب بیشتر در زمینه این صحبت خواهیم کرد. قیمت بسیار پایین تر در مقایسه با سیستم های مشابهی از جمله روفتاپ پکیج و یا ترکیب چیلر و هواساز از مزیت های سیستم ایرواشر به شمار می آید. خب تا اینجا در مورد سیستم ایرواشر اتاق تمیز و عملکرد آن برای شما گفتیم.

مزایا و معایب دستگاه ایرواشر

هدر جلویی هم امکان عبور دادن سیال مایع را دارد و هم سیال گازی. دابوصنعت اولین شرکت تولید‌کننده بویلرها و مبدل‌ها می‌باشد که موفق به طراحی، تولید و ثبت محصولات دانش بنیان جدید با رویکرد کاهش مصرف انرژی شده است. تاکنون نمونه‌های متعددی از این محصولات در داخل و خارج از کشور نصب شده و به بهره‌برداری رسیده است. در این مبدل‌ها جریان دوسیال می‌تواند به صورت موازی یا مخالف باشد.