رفع کمبود آنتی بیوتیک تا پایان هفته/ ادامه واردات سرم تا زمان وفور در بازار

محمدی با اشاره به این که در حال حاضر آنتی بیوتیک های رایج دچار کمبود شده است افزود: میزان تولید از ماده اولیه تا تولید دارو زمان بر است. ما در خصوص  رمدسیویر براساس پیش بینی های سال ۹۹ و ۱۴۰۰ تولید را  انجام دادیم که پیش بینی های ما درست از آب درنیامد.

محمدی گفت: دو شرکت ما ماده اولیه داشتند اما اقدام به تولید نکرده بودند که بهانه آنها نقدینگی و افزایش قیمت بود که شخصا این مسائل را قبول ندارم. شرکت های داروسازی کمک حال ما بودند، حتی اگر شرکت داروسازی مشکل قیمت داشته باشد باید دارو را تولید کند.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: اشتباه مح،اتی ما به این دلیل بود که الگوی ما مربوط به سال  ۹۸ بود، به طوری که میزان تولید بالاتر از سال گذشته بود.

 


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8281680/%D8%B1%D9%81%D8%B9-%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%A2%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%88%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D8%A7-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%D8%B1%D9%85-%D8%AA%D8%A7-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%88%D9%81%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ماجرای مالیات بر ارزش افزوده دارو گفت: حجم زیادی از ماده اولیه شرکت‌های دارویی نیز در گمرکات دپو شده زیرا در هنگام ترخیص باید پول آن را واریز کنند.

به گفته وی، اساس تصمیمات ما بر این بود که سیاست ارزی دارو از ،تی به نیمایی تغییر پیدا کند چراکه در ارز ،تی با مشکلاتی نظیر تخصیص ارز و قاچاق مع، روبه‌رو هستیم  و به همین دلیل باید یارانه حاصل از ارز ترجیحی از طریق بیمه‌ها به صورت مستقیم در اختیار مردم قرار گیرد.

سیدحیدر محمدی با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر گفت: شرایط من،ی در حوزه دارو نداریم البته ظرف سه ، چهار روز اخیر تصمیمات خوبی در جهت رفع مشکلات اتخاذ شده است. به دنبال تصمیمات و اقدامات انجام شده و  با همت صنعت، خیلی خوشبین هستیم که ظرف چند هفته آینده به وضعیت قبل برگردیم و مطمئن هستیم شرایط دوباره ایده آل می‌شود.

او افزود:اختلاف بین قیمت تولید کننده و ماده اولیه وجود داشت ، از سوی دیگر بیماری آنفولانزا در کنار آن باعث شد که کمبودهایی ایجاد شود. در این باره سازمان بازرسی کل کشور ورود کرده است.

وی ادامه داد: مشکل اصلی در آنتی بیوتیک‌های خوراکی بود که در کنار افزایش تولید، یک محموله از این دارو‌ها نیز اخیرا وارد شد و یک محموله دیگر نیز که شامل ۳ تا ۴ میلیون انواع آنتی بیوتیک‌ است، تا اوا، هفته جاری به صورت هوایی وارد کشور می‌شود.

او افزود:  ۹۸ تا ۹۸.۵ درصد از بازار سال گذشته دارو، تولید داخل و حدود ۱.۵ تا ۲ درصد مربوط به واردات بوده است، البته همین میزان واردات، به دلیل گران تر بودن  ۱۵ درصد سهم ریالی بازار را داشته است.باید تولید داخل افزایش پیدا کند و در همین راستا تولیدکنندگان به صورت سه شیفت کار می‌کنند.

او گفت: در خصوص سرم نیز تا زم، که مشکل برطرف شود، واردات را ادامه می‌دهیم. حدود ۵۰۰ هزار سرم  به صورت هفتگی واردات داریم و این میزان به جز ۱۴.۵ میلیون تولید داخلی ماهانه است. تا سال گذشته و قبل از پیک پنجم کرونا، مصرف سرم در کشور ۱۰ تا ۱۰.۵ میلیون عدد در ماه بود که به ۱۶ میلیون عدد در ماه رسیده است. اعتقاد داریم تزریق سرم در درمانگاه‌ها خیلی زیاد شده و البته تعرفه سرم تراپی هم افزایش یافته بنابراین انگیزه برای تزریق آن هم وجود دارد.

او افزود: برخی از شرکت ها علی رغم داشتن مشکلاتی اقدام به تولید دارو و رفع مشکل مردم ،د که از آنها تقدیر خواهیم کرد. شرکت هایی که توان تولید دارند اما اقدام به تولید نکرده بودند، نباید انتظار داشته باشند که سازمان غذا و دارو نگاهی ی،ان به همه شرکت داشته باشد.

او افزود: الگوی مصرف به دلیل شیوع زودتر بیماری آنفولانزا به هم ریخت. امسال شرکت های تولید کننده دارو با توجه به الگوی سال گذشته اقدام به تولید ،د.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: ظرف هفته آینده مشکل آنتی بیوتیک و سرم برطرف خواهد شد. کمبود داروها به صورت مقطعی تا هفته آینده برطرف می شود و تا حدود دو ماه آینده کمبود ها بر طرف خواهد شد.

او ادامه داد: مابه التفاوت ارز ترجیحی به نیمایی به راحتی برای شرکت‌ها قابل وصول نیست. بر همین اساس هم قبل از اجرای طرح، برنامه ریزی کردیم که از طریق شبکه بانکی و بانک‌های عامل، تسهیلاتی در اختیار شرکت‌ها قرار گیرد. سقف تسهیلات هم قرار بود از ۹۰ درصد فروش سال قبل به ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کند که  متاسفانه این امر محقق نشده است.