سرماخوردن در هوای سرد افسانه است؟

با این حال برخی تحقیقات نشان می‌دهند که راینوویروس‌ها (ویروس‌هایی که معمولا باعث سرماخوردگی می‌شوند) ممکن است در دمای کمتر از ۳۷ درجه سانتی‌گراد (متوسط ​​دمای بدن) به‌طور موثرتری ت،یر شوند.

دکتر اسلم گفت: یک مطالعه نشان داد که کاهش دما و رطوبت، خطر ابتلا به عفونت راینوویروس را افزایش می‌دهد. در این مطالعه مشخص شده که عفونت‌ها بیشتر در دمای صفر درجه سانتی‌گراد و پایین‌تر اتفاق می‌افتادند. اما این مطالعه فقط برای افرادی که در محیط‌های بسیار سرد زندگی می‌کنند صادق است. در واقع قرار گرفتن دائمی در دمای پایین می‌تواند سیستم ایمنی ما را مختل کند و در صورت تماس، مبارزه با ویروس سرماخوردگی را برای بدن دشوارتر کند. به این ترتیب علاوه بر سرما، دست کم دو عامل دیگر ی،ی وجود ویروس و همچنین ضعف سیستم ایمنی برای افزایش احتمال ابتلا به سرماخوردگی ضروریست.

به نوشته ایندیپندنت به نقل از یاهو لایف، ما یا با تنفس قطرات مایع حاوی ویروس (هنگامی که فردی سرفه یا عطسه می‌کند) یا با لمس چیزی که آلوده شده است و سپس تماس دست‌هایمان با صورت یا در بدترین حالت با دهان و بینی به سرماخوردگی مبتلا می‌شویم.

برای مثال در مورد مشکلات قلبی، هوای سرد ممکن است رگ‌های خونی را منقبض کند و ا،یژن‌رس، به قلب را کاهش دهد، به این م،ا که قلب برای حفظ گرمای بدن باید سخت‌تر کار کند؛ بنابراین دما‌های پایین می‌توانند باعث شوند که قلبتان سریع‌تر خون را پمپاژ کند، فشار خونتان بالا برود و خونتان غلیظ شود که در بدترین حالت به ،ه شدن خون منجر می‌شود. این همان چیزی است که خطر حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

دمای داخل حفره بینی ۳۳ درجه سانتی‌گراد است که ممکن است آن را به مک، ایده‌آل برای ت،یر راینوویروس‌ها تبدیل کند، اما این تحقیق تایید نمی‌کند که دمای بیرونی پایین‌تر، خطر ابتلا به عفونت راینوویروس را افزایش می‌دهد؛ بنابراین در حالی که هوای سرد به تنهایی باعث سرماخوردگی نمی‌شود، اما در تئوری عاملی است که می‌تواند به زنده ماندن و رشد ویروس و در نتیجه ابتلای ما به آن کمک کند.

براساس توصیه سرویس سلامت عمومی بریت،ا، اگر علائم شما پس از سه هفته بهبود نیافت، به‌طور ناگه، بدتر شد، درجه حرارت شما بسیار بالا رفت یا احساس تب و ،ز کردید، اگر در مورد علائم کودک خود نگر،د، احساس تنگی نفس یا درد در قفسه سینه دارید، اگر از یک بیماری مزمن رنج می‌برید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید، حتما با دیدن علائم به پزشک عمومی مراجعه کنید.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8282280/%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

آیا هوای سرد شما را بیمار می‌کند؟
همان‌طور که نمی‌تو،م به سرماخوردگی (یا آنفلوآنزا یا کووید-۱۹) فقط به دلیل فاکتور آب‌وهوا مبتلا شویم، همچنین نمی‌تو،م هیچ بیماری دیگری را از آب‌وهوای نامن، بگیریم، اما از طرفی هم آب‌وهوا می‌تواند بر شرایط سلامتی ما تاثیر بگذارد و در صورت بیماری یا ضعف سیستم ایمنی، آن را تشدید کند.

بدیهی است که “پوشاندن خود و گرم ماندن” هنوز اهمیت دارد، اما تضمین نمی‌کند که از قرار گرفتن در معرض ویروس سرماخوردگی در امان باشید؛ بنابراین اقدام‌هایی مانند شستن مکرر دست‌ها، استفاده از دستمال برای به دام انداختن میکروب‌ها و دور انداختن آن‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن، در کاهش خطر انتشار ویروس موثرتر است.