علت و عوارض عفونت گوش در کودکان

وی افزود: وا،ن پنوموکوک نیز از دیگر وا،ن‌های توصیه شده برای کودکان است، تمام کودکان مبتلا به آسم، آ،ژی، مشکلات کلیوی و به تزریق وا،ن پنوموکوک توصیه می‌شوند (سن تزریق این وا،ن دو ماهگی، چهار ماهگی و شش ماهگی است)، اگر کودک بالای یک سال باشد تزریق دو دوز وا،ن پنوموکوک، به فاصله دو ماه کفایت می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال، که چرا بعضی از کودکان با وجود درمان آنتی بیوتیکی، بهبود نمی‌یابند، گفت: دوره درمان آنتی بیوتیکی عفونت گوش، حداقل ۱۰ روز است، اگر کودک مبتلا از آنتی بیوتیک من، با طول درمان صحیح استفاده کند، اما هنوز دچار علائم باشد، باید با معاینه مجدد و احتمال وجود آ،ژی و یا تجمع مایع در پشت گوش، به درمان‌های اختصاصی دیگری روی آورد.

پور مشتاق در پاسخ به این سوال، که آیا می‌توان از عفونت گوش داخلی، جلوگیری کرد، گفت: یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از عفونت گوش به خصوص در کودکان و نوزادان، تزریق وا،ن آنفولانزا، برای تمام سنین بالای ۶ ماه است،۲ هفته بعد از تزریق وا،ن آنفولانزا، مقاومت لازم بر علیه این بیماری در بدن ایجاد می شود، زیرا عفونت گوش می، معمولاً به دنبال ابتلا به آنفولانزا در کودکان ایجاد می شود.

مشتاق در پاسخ به این سوال، که آیا قرمز شدن لاله گوش، نشانه عفونت گوش است؟، گفت: قرمز شدن لاله گوش نشانه آ،ژی، حساسیت و یا اگزما می‌باشد و با درمان‌های موضعی و یا سیستمی آ،ژی بهبود می‌یابد.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8300597/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D9%88-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D8%B9%D9%81%D9%88%D9%86%D8%AA-%DA%AF%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما حسن پور مشتاق فوق تخصص عفونی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص عفونت گوش و عوارض آن در کودکان به گفت و گو پرداخت.

فوق تخصص عفونی کودکان در پاسخ به این سوال، که در صورت تشخیص عفونت گوش داخلی، درمان چیست؟، گفت: خط اول درمان، تجویز آمو،ی سیلین است، که گاهی به دلیل مصرف زیاد آنتی بیوتیک و ایجاد مقاومت میکروبی در کودکان، داروی کوآمو،ی کلاو تجویز می شود. وی همچنین از سه باکتری شایع ایجاد کننده عفونت گوش داخلی، به نام‌های: پنوموکوک، هموفیلوس و آنفولانزا نام برد و تاکید کرد: مصرف بدون تجویز و زیاد آنتی بیوتیک ها، با ایجاد مقاومت میکروبی، درمان بیماری‌ها را با مشکل مواجه خواهد کرد.

کارشناس برنامه با بیان این مطلب که عفونت گوش می، در کودکان و نوزادان شایع است، بیماری‌های ویروسی و میکروبی را بیشترین علل بروز این عفونت‌ها نام برد.

وی گفت: عفونت‌های تنفسی به دنبال ایجاد التهاب در مجرای استاش گوش، باعث ایجاد. درد شدید در گوش ودر صورت اضافه شدن عفونت، باعث تب نیز می شود.

کارشناس برنامه افزود: لوزه سوم یک ریسک فاکتور برای ابتلای کودک به عفونت گوش می، است، در این کودکان تزریق وا،ن آنفولانزا و پنوموکوک برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها، ضروری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به والدین کودکان، بخصوص کودک، که مدام به عفونت گوش داخلی مبتلا می شوند، توصیه کرد: در صورت ابتلاء کودکشان به بیماری‌های ویروسی و میکروبی، تا هنگام بهبود کامل فرزندشان، از حضور آنان در اماکن عمومی، جلوگیری کنند.