لیتیم بروماید کد 105669 مرک | alomohandes

به غیر از محلول لیتیم بروماید و آب به عنوان مواد جاذب و مبرد، برخی مواد دیگر نیز به سیستم افزوده می‌شود که نقش آن‌ها افزایش بازده سرمایشی و جلوگیری از اثرات خورنده لیتیم بروماید است. دسته‌ها نیاز به دیدگاهی متفاوت برای مدل‌سازی سیکل و تحلیل‌های ترمودینامیکی دارند. مواد جانب مایع خود به دو نوع مواد فرار و غیرفرار دسته‌بندی می‌شوند. در خصوص مواد جانب از نوع غیرفرار همواره فاز بخار دارای ماده مبرد خالص می‌باشد. در این رابطه می‌توان به سیکل‌های جذبی لیتیم برماید – آب اشاره نمود.

موارد مصرف لیتیوم بروماید – LiBr

چیلر جذبی بخار از انواع دیگر این دستگاه است که از بخار آب داغ برای به گردش درآوردن سیکل چیلر استفاده می کند. این نوع خاص نیز به تجهیزات اضافی برای راه اندازی نیاز دارد و حجم بالای بخار را نیز استفاده خواهد لیتیوم بروماید کرد. به همین دلیل در کاربری هایی نظیر بیمارستان ها و اماکن بزرگ این چنینی، شاهد استفاده از این نوع چیلرها هستیم. شرکت پیشگامان شیمی یکی از شرکت های وارد کننده مواد شیمیایی در ایران است. شرکت ما یکی از با سابقه ترین شرکت های تامین کننده مواد اولیه شیمیایی در کشور است.

  • به عنوان مثال محلول لیتیوم بروماید با غلظت 50 درصد در فشار جو دارای نقطه جوش 132 درجه سانتی گراد و در غلظت 60 درصد نقطه جوش 150 درجه سانتی گراد میباشد.
  • در حال مقدار شارژ لیتیم بروماید و آب باید مطابق با دستورالعمل کارخانه سازنده باشد.
  • به خصوص اگر عوامل خارجی مانند نشتی هوا در سیستم تاثیرگذار باشند.
  • لیتیوم بروماید و پایه مولیبدات دو ترکیب شیمیایی مجزا هستند و به‌طور مستقل از هم استفاده می‌شوند.

اگرچه خاصیت سمی محلول لیتیوم بروماید بسیار ضعیف می باشد بهر حال باید از تماس مستقیم پوست و یا اجزای بدن به آن خودداری گردد. پیشگامان شیمی واردکننده و تامین کننده حرفه ای لیتیوم بروماید از کشور کره می باشد. بسته بندی لیتیوم بروماید برند هانچاگ به صورت بشکه های 206 لیتری می باشد که معادل وزنی 330 کیلوگرم است و برند نکسون نیز بشکه های 187.5 لیتری معادل وزنی 300 کیلوگرم می باشد. معمولا در بازار بر خلاف دیگر مواد شیمیایی که در واحد کیلوگرم به فروش می رسد این محصول در واحد لیتر قیمت داده می شود. کندانسور چیلر جذبی وظیفه دارد تا بخار آب وارده به این بخش را به مایع تبدیل کند تا این چرخه قابل تکرار شود. این بخش از دستگاه به کمک یک برج خنک کننده می تواند با کیفیت بهتری عمل کند و درنهایت گرمای اضافی این چرخه به واسطه حضور کندانسور گرفته خواهد شد.

فروشندگان لیتیوم بروماید

لیتیم بروماید کد 105669 مرک | alomohandes

محلول لیتیوم بروماید معمولا در سیستم های بسته و نسبتاً کوچک به کار گرفته شده و تغییراتی هر چند جزئی در ترکیب شیمیایی آن می تواند از اهمیت زیادی برخودار باشد. برج های خنک کن یا دیگ ها نیز تغییراتی در آب موجود در سیستم ایجاد می کنند اما تاثیرات مربوط به این تغییرات، به علت خصوصیات شیمیایی سیستم در طول زمان و نیز به علت حجم بالای سیال موجود، بسیار جزئی تر است. نکته دیگر اینکه بسیاری از آزمایش های خاص خوردگی بر روی محلول لیتیم بروماید انجام می گیرد، اما بعلت ناچیز بودن مقادیر بدست آمده، معمولا گزارش نمی شود. لیتیوم بروماید پایه مولیبدات در چیلرهای جذبی دارای لوله های کربن استیل و فولادی استفاده می گردد و در اصطلاح به آنلیتیوم بروماید سفیدمی گویند.

طرز کار چیلر جذبی

لذا با اضافه نمودن مقدار كمی ماده ضد خورندگی لیتیم مولیبدات LiMo O و یا لیتیم كرومات LiCr O به محلول، خاصیت خورندگی آن تقلیل یافته و یك لایه محافظ روی سطوح داخلی دستگاه ایجاد می گردد. ماده ضدخورندگی LiMo O4 بتدریج در حین كاركرد دستگاه تجزیه می گردد و خاصیت اولیه خود را از دست می دهد. لذا می بایست مقدار آن در محلول لیتیوم بروماید در ابتدای هر فصل یا پس از 4000 ساعت كاركرد دستگاه اندازه گیری گردد و در محدوده مجاز قرار گیرد. بنابراین کنترل مستمر میزان خلاء دستگاه و بیرون راندن هوا و گازهای غیرقابل تقطیر یکی از عوال مهم در راهبری و نگهداری چیلرهای جذبی محسوب می‌شود.