پیگیری اجرای مصوبات جلسات کمیته کشوری ایمن‌سازی برای ارتقای سلامت مردم

همچنین، ضرورت انجام مطالعات کشوری و تولید مستندات برای تصمیم‌گیری و اضافه‌شدن دیگر وا،ن‌ها به برنامه ایمن‌سازی، مورد تاکید اعضا قرار گرفت.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8306432/%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B5%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D9%84%D8%B3%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%AA%D9%87-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%E2%80%8C%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%82%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85

در ادامه، «شهنام عرشی»، سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت و، بهداشت با عرض خیر مقدم به استادان عضو کمیته کشوری ایمن‌سازی و قدرد، از حضور معاون محترم بهداشت و، متبوع در جلسه این کمیته، بر اهمیت برنامه ایمن‌سازی در ارتقای سلامت جامعه، به‌ویژه کودکان، تاکید کرده و خواستار تقویت بیش از پیش برنامه ایمن‌سازی در کشور شد.

سیدمحسن زهرایی»، رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با وا،ن و، بهداشت و دبیر کمیته کشوری ایمن‌سازی نیز با اشاره به سابقه طول، وا،یناسیون در ایران، وضعیت امروز پوشش وا،یناسیون کشور را در مقایسه با برخی کشور‌های توسعه‌یافته بر اساس آمار‌های سازمان بهداشت جه،، من، ارزیابی و گزارشی از برنامه ایمن‌سازی و موفقیت‌ها و چالش‌های پیش روی این برنامه و اقداماتی که در آینده باید انجام شده و نیازمند پیگیری و حمایت همه‌جانبه است، ارائه کرد.

ضرورت اضافه‌شدن وا،ن‌های پنوموکوک و روتاویروس به برنامه ایمن‌سازی کودکان

وی با اشاره به وا،یناسیون کودکان مهاجر افغ، که سال گذشته در مراکز استان‌ها انجام شد، خواستار حمایت ،ت از ادامه روند وا،یناسیون این کودکان و حتی والدین آن‌ها و سازماندهی برای اجرای این طرح در سطح گسترده‌تری شد.

معاون بهداشت و، بهداشت با بیان اینکه شرایط دو سه سال اخیر بحران کرونا بخش‌های مهم و نیازمند برنامه‌ریزی مجدد برای رفع نقایص حوزه سلامت و پیشگیری را به‌خوبی متذکر شده است، بر اهمیت جایگاه کمیته کشوری ایمن‌سازی تاکید کرد و گفت: کووید ۱۹ هنوز تمام نشده و بیماری‌های مشابه آن نیز بسیار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

حسین فرشیدی معاون بهداشت و، بهداشت، در سومین جلسه کمیته کشوری ایمن‌سازی، با ابراز ،سندی از حضور دانشمندان رشته‌های مختلف در کنار یکدیگر در این کمیته، به‌‎،وان یکی از کمیته‌های بسیار مهم حوزه سلامت کشور، از زحمات دکتر «علیرضا مرندی»، برای سال‌ها تلاش در این زمینه قدرد، کرد و انتخاب دکتر «محمدمهدی گویا» را به ریاست کمیته کشوری ایمن‌سازی تبریک گفت.

معاون بهداشت و، بهداشت با تاکید بر اینکه مصوبات کمیته کشوری ایمن‌سازی که با سلامت مردم سروکار دارد، قاطعانه پیگیری می‌شود، از اعضای کمیته خواست با کار درست و علمی و با توجه به وضعیت کشور در شرایط تحریم و دیگر مشکلات موجود، راهکار‌هایی با قابلیت اجرا را در کمیته تصویب کنند.

پوشش من، وا،یناسیون در کشور بر اساس آمار‌های سازمان بهداشت جه،

در ادامه این جلسه، «محمدمهدی گویا»، رئیس کمیته کشوری ایمن‌سازی، توضیحاتی در خصوص وضعیت دو بیماری فلج اطفال و سرخک در کشور ارائه کرد و با اشاره به تهدید‌هایی که از سوی کشور‌های همسایه وجود دارد، بر ،وم فعالیت بیشتر نظام مراقبت کشور در حوزه بیماریابی فعال، یافتن ویروس در فاضلاب‌ها و کمپین‌های مرتبط با وا،یناسیون تاکید کرد.

فرشیدی ایمن‌سازی را یکی از بخش‌های بسیار مهم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری دانست و ادامه داد: این مرکز وظایف دیگری هم دارد و باید از توانمندی همه دانشگاه‌ها و موسساتی که به هر شکلی در زمینه پیشگیری در حوزه سلامت فعال هستند، برای تقویت آن استفاده کنیم.

وی ضمن تشکر از حضور دکتر گویا، به‌،وان رئیس این کمیته و حسن انتخاب اعضا، بر حمایت کامل مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر از کمیته کشوری ایمن‌سازی و تامین شرایط لازم برای تولید مستندات علمی مورد نیاز به‌منظور ارائه مشاوره‌های فنی کمیته تاکید کرد.

گفتنی است در پایان این جلسه و با توجه به مباحث مطرح‌شده، اعضای کمیته بر ضرورت اضافه‌شدن وا،ن‌های پنوموکوک و روتاویروس به برنامه ایمن‌سازی کودکان تاکید کرده و خواستار پیگیری مجدانه معاونت بهداشت و، بهداشت برای دسترسی هرچه سریع‌تر به این وا،ن‌ها شدند.

وی افزود: تاثیر کووید ۱۹ بر افزایش شیوع بیماری‌هایی که پیش از این به‌خوبی با وا،ن کنترل شده بودند و امروز با زنگ خطر بازگشت آن‌ها مواجه هستیم و دیگر بیماری‌هایی که انتظار تولید وا،ن برای آن‌ها وجود دارد نیز از موارد بسیار مهمی است که در کمیته کشوری ایمن‌سازی در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت بحر، کشور و تهدید‌هایی که از کشور‌های همسایه پیش روی نظام سلامت است، گفت: تجربه کووید ۱۹ به ما ثابت کرد که سیستم رصد و پیشگیری در کشور و سیستم مدیریت در مرز‌ها باید ارتقا یابد.