کاهش هزینه‌های درمانی با کمک داروسازان بالینی در بیمارستان‌ها

وی تصریح کرد: متاسفانه اخیرا حوزه مصرف منطقی و پایش مصرف کالای سلامت محور و حوزه‌های مرتبط با آن تضعیف شده و باید تقویت شود. همواره معتقد بودم این حوزه در جایگاه واقعی خود نبوده و باید بسیاری از داده‌های علمی و مطالعاتی بخش‌های فارماکواپیدمیولوژی،‌ای دی آر، تداخلات و تشابهات در این حوزه انجام می‌شد.

محمدی در پایان تاکید کرد: سازمان غذا و دارو آمادگی کاملی دارد تا به جامعه دانشگاهی از حوزه سیاستگذاری تا اجرا برای دستیابی به مسیر و جایگاه درست حوزه مصرف منطقی و پایش مصرف کالای سلامت محور کمک کند.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8308504/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر نگاه بلند مدت به اصلاح الگوی مصرف توسط مسئولان، افزود: مصرف آنتی بیوتیک با کمک داروسازان بالینی و بیمارست، و بخشی از طریق اقتصادی، منطقی‌تر شد و با اصلاح الگو در یکی از بیمارستان‌ها ماهیانه یک میلیارد تومان هزینه‌های غیرمنطقی مرتبط با دارو و تج،ات کاهش یافت.

وی اظهار کرد: با بررسی مصرف و اصلاح برخی اشکالات در الگو‌های نادرست میتوان با استفاده از تجربیات اساتید مربوط به این حوزه و به کارگیری و انتقال این تجربیات بتو،م فرهنگ‌سازی درستی در جامعه و بین مردم ایجاد کنیم.

وی افزود: اخیرا دچار کمبود دارو شده بودیم که بروز این چنین رخداد‌هایی ناشی از مغفول ماندن بخش فارماکواپیدمیولوژی است؛ چرا که در مواقعی ممکن است الگوی مصرف دارو در کشور تغییر پیدا کند و باید مانع از کمبود دارو و همچنین کاهش کیفیت دارو شویم.

 سیدحیدر محمدی در همایش فارماکواپیدمیولوژی اظهار کرد: در زم، که بحث فارماکواپیدمیولوژی یا همان همه گیرشناسی دارویی در کنار تامین دارو در کشور مطرح می‌شود، به ابعاد آن توجهی نمی‌شود که این رویکرد نه تنها برای مردم بلکه برای داروسازان، پزشکان و سیاست گذاران ناشناخته است.

وی افزود: برخی شرکت‌های داروسازی در حوزه تحقیق و توسعه وحوزه‌های مرتبط مطالعاتی انجام می‌دهند که در بازار دارویی و اثرگذاری دارویی بسیار حائز اهمیت است که تلاش آن‌ها دیده نمی‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به افزایش مصرف دارو در کشور بیان کرد: موضوع افزایش مصرف دارو یک کلاف سردرگمی است که باعث ایجاد سوال در ذهن سیاست گذاران تامین دارو شده به طوری که مصرف سرم‌های تزریقی از ۱۱ میلیون عدد در ماه به ۲۵ میلیون عدد در ماه رسیده است و حل این مسئله با کمک اساتید دانشگاه‌ها و پزشکان بیمارست، قابل انجام است.

وی تصریح کرد: زمان ابلاغ تعرفه‌های پزشکی، سهم دارو در آن کوچکترین حد ممکن در نظر گرفته می‌شود، ولی زمان منطقی ، مصرف دارو، اهمیت بالایی پیدا می‎کند و برای حل این مشکل به همکارانمان درحوزه‎های بالینی و بیمارست، مشورت گرفته و به کمک آن‌ها میزان مصرف دارویی مثل آلبومین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافت، ولی رها ، این روند منجر شد تا مجددا شاهد بحران کمبود آلبومین باشیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به حوزه مصرف منطقی و پایش مصرف کالای سلامت محور که حوزه‌ای کاملا علمی و فنی است، گفت: سیاست سازمان غذا و دارو توسعه و تقویت این حوزه بود، ولی متاسفانه علی‌رغم این تصمیمات مغفول ماند و از چرخه سیاستگذاری سازمان فاصله گرفته است و طی اتفاقات اخیر و در زمان مشکلات کمبود و تامین دارو جای خالی آن مشخص بود.

محمدی ادامه داد: سازمان غذا و دارو معتقد است باید الگو‌های تجویز دارو از سوی همکاران پزشک تغییر پیدا کند.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به تغییر الگوی مصرف دارو گفت: برای تغییرات در این حوزه ابتدا باید جامعه متخصصین و پزشکان و داروسازان به تمامی مسائل و مشکلات مربوط به این مسئله و روش‌های حل آن آگاه شوند و در مرحله بعد آگاه‌سازی مردم قرار دارد و مردم باید در جریان اقدامات انجام شده در این حوزه قرار بگیرند.