۱۰ نکته مهم در مورد حفظ سلامت زنان

از بر،ب مواد تشکیل‌دهنده و بر،ب اطلاعات تغذیه‌ای برای پی بردن به محتویات غذا‌های مختلف استفاده کنید.

۸_ مصرف بعضی از غذا‌ها را کاهش دهید.

،ن محور سلامت خانواده محسوب می‌شوند و علاوه بر مدیریت سلامت اعضای خانواده، الگوی اصلی آموزش و ترویج شیوه زندگی سالم به نسل بعدی هستند؛ بنابراین پیشرفت جامعه در گرو سلامت خانواده‌ها و سلامت خانواده‌ها وابسته به سلامت ،ن است.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی تهران، ۱۰ نکته برای حفظ سلامت ،ن باید مورد توجه قرار گیرد:

۱_ غذا‌های بهتری انتخاب کنید.

غلات سبوس‌دار مثل برنج قهوه‌ای، ماکارونی تولید شده با آرد کامل و نان سبوس‌دار را بیشتر انتخاب کنید. غذا‌های دارای فیبر زیاد می‌توانند در شما احساس سیری ایجاد کنند و مواد مغذی کلیدی را نیز تامین کنند.

۷_ درباره محتویات غذا‌ها بیاموزید.

مواد غذایی مثل شیر بدون چربی یا کم چرب، پنیر، ماست و شیر سویای غنی شده انتخاب کنید تا به تقویت استخوان‌هایتان کمک کنند. در صورت مصرف قهوه، آن را با شیر بدون چربی یا کم چرب میل کنید.

۴_ نیمی از بشقاب خود را به میوه‌ها و سبزیجات اختصاص دهید.

دستور‌های غذایی سالم‌تر که از چربی جامد، نمک و شکر کمتری استفاده می‌کنند را امتحان کنید. اغلب اوقات در منزل غذا بخورید که بتو،د آنچه را که می‌خورید کنترل کنید. اگر بیرون غذا می‌خورید، اطلاعات تغذیه‌ای را بررسی و مقایسه کنید. گزینه‌های سالم‌تر را انتخاب کنید. به ،وان مثال مرغ پخته به جای مرغ سرخ شده می‌تواند انتخاب سالم تری باشد.

۱۰_ هر زم، که می‌تو،د فعالیت کنید.

با کاهش مصرف غذا‌هایی که چربی‌های جامد و شکر اضافه شده زیادی دارند، دریافت کا،ی را کم کنید. گوشت‌های چرب مثل دنده، هات داگ را محدود کنید. کیک، کلوچه، شکلات و بستنی را فقط گاهی مصرف کنید.

۹_ آشپز بهتری باشید.

داشتن حداقل ۵.۲ ساعت فعالیت بدنی متوسط در طول هفته را به ،وان هدف خود قرار دهید. فعالیت ۱۰ دقیقه‌ای در یک زمان نیز به کل زمان هفته اضافه می‌شود. از خانواده یا دوستانتان بخواهید که شما را در زمان دوچرخه سواری، پیاده روی و… همراهی کنند. فراموش نکنید که دو بار در هفته برخی فعالیت‌های تقویت کننده عضلات انجام دهید.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8315645/%DB%B1%DB%B0-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86

میوه را به ،وان بخشی از غذای اصلی یا در کنار آن، به وعده‌های غذایی‌تان بیفزایید. سبزیجات قرمز، نارنجی یا سبز تیره مثل گوجه فرنگی، هویج و بروکلی به همراه سبزیجات دیگر برای وعده‌های غذایی‌تان انتخاب کنید.

۵_ آب فراوان بنوشید.

بر اساس سن، جنس، قد، وزن و سطح فعالیت بدنی‌تان، اطلاعات تغذیه‌ای شخصی بگیرید.

۲_ از غذایتان لذت ببرید، اما کمتر بخورید.

برای کمک به حفظ وزن من،، آب یا نوشیدنی‌های دیگر بدون کا،ی بنوشید. یک بطری آب در کیف یا روی میزتان داشته باشید تا بتو،د در طول روز تشنگی‌تان را برطرف کنید.

۶_ غلات سبوس‌دار را بیشتر بخورید.

در وعده‌ها از بشقاب کوچک‌تر استفاده کنید تا به کنترل میزان غذا و کا،ی دریافتی‌تان کمک کند. برای لذت بردن از مقدار کمتر غذا، وقت صرف کنید.

۳_ استخوان هایتان را تقویت کنید.